W lipcu informowaliśmy o odmowie polskiego rządu pomocy Polakom mieszkającym w ogarniętej wojną wschodniej Ukrainie. Nasi rodacy ze wschodu ponowili apel o ewakuację z zagrożonych terenów jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło po raz kolejny.

O ewakuację z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy prosi od miesięcy kilkudziesięciu Polaków mieszkających w Mariupolu, który leży w obszarze działań wojennych.

Na apele o pomoc głuchy jest jednak polski rząd, który przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny odmówiło pomocy. Resort wzbrania się przed przyjęciem polskich uchodźców bo – jak twierdzi – Mariupol nie jest położony w obszarze działań wojennych.

Ubiegający się o pomoc polskiego rządu Polacy przekonują z kolei, że w okolicach tego miasta odbywa się regularna walka pomiędzy siłami rządowymi Ukrainy i separatystami rosyjskimi. Miasto i tereny pod nim były wielokrotnie ostrzelane przez rosyjskie wojska o czym informowały polskie i zagraniczne media na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Dotychczas do Polski trafiło 192 Polaków z Donbasu, którym udzielono pomocy z uwagi na ogromny nacisk mediów oraz grupa 63 naszych rodaków mieszkających dotąd we wschodniej Ukrainie, którzy nie czekali na pomoc polskiego rządu i dotarli do kraju bez wsparcia polskich władz. Tym drugim polski rząd nie udzielił żadnej pomocy i muszą radzić sobie sami.

Na pomoc czeka jeszcze kilkudziesięciu naszych rodaków.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: pikio / ndie.pl

...

Zobacz również