W Bonn trwa od poniedziałku szczyt klimatyczny, który potrwa do 17 listopada. Udział w nim bierze 23 tys. osób ze 197 krajów całej Ziemi. To właśnie podczas niego wystąpił minister środowiska, Jan Szyszko, który ma bardzo złe wieści dla Polski i świata.

Jak zapowiedział szef resortu środowiska, nawiedzające coraz częściej Polskę huragany i orkany to efekt zmieniającego się klimatu. Szyszko podkreślił, że zjawiska tego typu, zamiast się wygaszać i uspokajać, przez lata będą przybierały na sile. Minister ostrzegł, że w najbliższych latach zostaniemy zasypani tego typu ekstremalnymi kataklizmami. W Polskę będą uderzać kolejne, siejące spustoszenie pogodowe katastrofy

Polska recepta na miażdżącą naturę

Szyszko podkreślił jednak w wystąpieniu, że Polska ma już sposób na walkę z siłami natury. Jak oświadczył, opracowana i wdrażana „krajowa strategia adaptacji do zmian klimatu” doprowadziła do utworzenia obszarów szczególnie wrażliwych w całym kraju. Takimi są chociażby wyznaczanie obszarów chronionych. 44% wód terytorialnych Polski jest w ten sposób otoczonych ochroną. Mowa także o 17 obszarach Natura 2000 czy parkach narodowych.

– Należy podkreślić, że Polska posiada i wdraża krajową strategię adaptacji do zmian klimatu, w której strefa wybrzeża została wyodrębniona jako jeden z obszarów szczególnie wrażliwych. Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka dla tego obszaru zaproponowano odpowiednie do realizacji działania adaptacyjne. Kolejnym ważnym działaniem jest wyznaczanie obszarów chronionych w obszarach przybrzeżnych i morskich, gdzie przyroda będzie mogła zaadaptować się do zmian klimatu.  – mówił Szyszko.

źródło: rmf24.pl

Jak kiedyś nazywał się Solorz-Żak? Kto by na to wpadł! Znani Polacy, którzy zmienili nazwiska


Samobójstwo czy zatajony mord? Popularne teorie spiskowe o śmierci Andrzeja Leppera

...

Zobacz również