Polska nie pojedzie na szczyt V4 w Izraelu

Polska nie pojedzie na szczyt V4 w Izraelu

Polska nie weźmie udziału w szczycie V4 w Izraelu. To pokłosie kryzysu dyplomatycznego, jaki wyniknął po ostatnim szczycie bliskowschodnim. Wiadomość przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Sprawa jest przesądzona. Zaważył kontekst historyczny - mowa o wypowiedzi premiera Benjamina Netanjahu o "polskiej kolaboracji z nazistami" w czasie II wojny światowej. Wypowiedź szefa rządu wypuściła w świat gazeta "Jerusalem Post". Mimo późniejszej korekty kryzys dyplomatyczny nie został zażegnany.

Polska nie jedzie na szczyt V4 do Izraela. Zaważyły ostre słowa o polskim antysemityzmie

- Sprawa jest dla mnie jasna, minister Czaputowicz nie pojedzie do Izraela. Wszystko się dzieje na bieżąco, premier Orban jest w samolocie, premier Pellegrini już wylądował, to jest ich decyzja co teraz zrobią – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przed chwilą przez Onet. Czary goryczy przelała ostatnia wypowiedź szefa izraelskiego MZS Israela Kacy. Miał on powiedzieć, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Po tych słowach strona Polska uznała, że nie będzie uczestniczyła w szczycie V4. - Ubolewam nad tym, że są osoby, które nie rozumieją kontekstu historycznego. Nawet przywoływany przez p.o. ministra spraw zagranicznych były premier Izraela później wycofywał się ze swoich słów – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez portal Onet.pl. Sprawa jest przesądzona. - Minister Czaputowicz nie pojedzie do Izraela. Wszystko się dzieje na bieżąco, premier Orban jest w samolocie, premier Pellegrini już wylądował. To jest ich decyzja co teraz zrobią – dodał premier.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rzeczpospolita cytuje zaś szefa polskiego rządu w kontekście historycznym.

- Polacy ratowali setki tysiące Żydów. Nie dało się ocaleć w Polsce bez jakiejkolwiek pomocy Polaków - przyznał Morawiecki, nie rozumiejąc kontekstu komentarza Netanjahu.

Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski uznał słowa ministra Kacy za haniebne i rasistowskie.

- Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne - zakomunikował po angielsku na Twitterze.

Więcej informacji i komentarzy wkrótce.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gdzie mieszka Paweł Domagała ze sławną żoną? Ich decyzja zaskoczyła wszystkich
  2. Andrzej Duda martwi się o córkę Kingę? Mają z żoną ważny powód
  3. Służby ostrzegają przed powodziami. Nagła zmiana pogody przyniesie tragiczne rezultaty w 4 województwach
  4. Maciej Musiał ucina plotki. Nie ma romansu z Kingą Dudą
  5. Andrzej Duda nagle się zmieni? Nie dajcie się nabrać
  6. HGA Media - duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych

źródło: Onet.pl

Następny artykuł