Polska na drugim miejscu w rankingu dotyczącym wolności wypowiedzi

Polska na drugim miejscu w rankingu dotyczącym wolności wypowiedzi Źródło: źródło: evensfoundation.be

Polska zajęła drugie miejsce na świecie w rankingu, w którym oceniano jak wielka w danym państwie jest wolność wypowiedzi. Nasz kraj wyprzedziły tylko Stany Zjednoczone. Badania dotyczące wolności słowa przeprowadziła niezależna organizacja Pew Research Center, która zajmuje się sprawdzaniem jak przestrzega się podstawowe prawa obywatelskie.

W rankingu organizacji, który dotyczył wolności słowa i swobody wypowiedzi w 2015 roku, Polska uplasowała się na drugim miejscu. Badanie przeprowadzono w oparciu o pięć pytań, które miały wykazać poziom wolności słowa i mediów. Każdy z krajów mógł uzyskać maksymalnie 8 punktów.

Polska zdobyła ich 5,66, a Stany Zjednoczone, które zajęły pierwsze miejsce, wyprzedziły nasz kraj o 0,07 punktu. Tuż za Polską, na trzecim miejscu, znalazła się Hiszpania z wynikiem punktowym 5,62. Co ciekawe, Wielka Brytania, Francja czy Niemcy wypadły w tym rankingu o wiele gorzej uzyskując kolejno 4,78, 4,72 i 4,34 punktów.

Stany Zjednoczone, które zajęły pierwsze miejsce w rankingu, swoją pozycję miały zdobyć na podstawie stosunku obywateli amerykańskich do obraźliwych wypowiedzi. 77% Amerykanów jest za prawem do składania oświadczeń uderzających we własną religię, a 67% popiera prawo do wypowiadania się w sposób obraźliwy dla mniejszości.

Ponadto Amerykanie mieli wykazać się największym oporem przeciw cenzurze ze strony rządzących, a także największym poparciem dla wolności słowa wśród wszystkich badanych państw.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: wprost.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News