Międzynarodowy wstyd dla Polski! Tak źle jeszcze nie było

Międzynarodowy wstyd dla Polski! Tak źle jeszcze nie było Źródło:

Polska na szarym końcu w rankingu demokracji! Obywatele już dawno zauważyli, że w naszym kraju nie wszystko dzieje się tak, jak powinno. Od dawna trwają dyskusje na temat praworządności i sądownictwa, jednak okazuje się, że tragiczną sytuację zauważono nawet za granicą. Rząd ma się czego wstydzić. 

Polska od dłuższego już czasu boryka się z zagranicznymi oskarżeniami o próby łamania konstytucji, pogorszenie praworządności oraz ograniczenie niezależności sądownictwa. Teraz wyraźnie ukazane zostało, jak bardzo poważny jest to problem. W najnowszym rankingu demokracji stworzonym przez Fundację Berelsmanna, nasz kraj wypadł tragicznie. Jest to ogromny wstyd, zarówno dla rządu PiS, jak i dla samych Polaków.

Polska na samym końcu rankingu demokracji

Ranking demokracji Fundacji Bertelsmanna jak do tej pory miał trzy edycje. Pierwsza miała miejsce w 2011 roku, kolejna 3 lata później. Najbardziej szokuje jednak najnowszy ranking, który bardzo mocno uderzył w Polaków i stan systemu demokratycznego w naszym kraju. O tym, że nie jest dobrze, mówiło bardzo wiele osób, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. To zestawienie jednak pokazuje, jaka jest skala problemu. Jak się okazuje, obecnie zajmujemy 37. miejsce wśród krajów UE i OECD, co wcale nie jest dobrym wynikiem. W porównaniu do poprzedniej edycji badania spadliśmy aż o 29 pozycji! Warto wspomnieć także, że cała grupa liczy 41 państw, więc do ostatniej pozycji wcale nie jest nam daleko. - Główną przyczyną jest znaczące pogorszenie praworządności, w tym ograniczenie niezależności sądownictwa - wyjaśniał "Rzeczpospolitej" Daniel Schraad-Tischler będący kierownikiem projektu badawczego.

Co jest brane pod uwagę w rankingu demokracji?

Sam ranking skupia w sobie bardzo wiele czynników, dzięki którym jego wyniki określane są jako miarodajne i obrazujące rzeczywistą sytuację w poszczególnych krajach. Oprócz wyżej wymienionych ograniczeń niezależności sądownictwa, istotny wpływ na ocenę Polski miał również proces upartyjnienia mediów publicznych oraz ograniczenie praw do zgromadzeń. Kolejnymi kryteriami są: rosnąca brutalność policji, wprowadzanie zmian w prawie wyborczym oraz próby kontroli organizacji pozarządowych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Zdaniem autorów najbardziej szokuje jednak fakt, że mimo spadku jakości demokracji, wciąż wzrasta zaufanie obywateli do rządu. Dodatkowo zbadano również parametr określany jako "jakość rządów". Według niego od ostatnich badań wykonanych 4 lata temu, Polska spadła o 20 miejsc i zajmuje 34. miejsce. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Duda wstrząśnięty nagłą śmiercią. „Obiecuję wędrować wyznaczonym przez Pana szlakiem”
  2. Skandaliczna decyzja prokuratury ws. potrącenia dziecka przez prezydencką kolumnę
  3. Polityk PiS naubliżał gwieździe Polsatu! Dziennikarka zmiażdżyła go w jednej chwili
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News