Polska miażdży konkurencję. Te kraje są wylęgarnią terroryzmu

Polska miażdży konkurencję. Te kraje są wylęgarnią terroryzmu Źródło: fot. YouTube/Prawo i Sprawiedliwość

Nie od dziś wiadomo, że nasz świat jest bardzo niebezpiecznym miejscem, gdyż w wielu krajach szaleją wojny i terroryści. Z tego względu stworzono nawet specjalny ranking państw, w którym ocenia się stopień owego zagrożenia. Jest to jeden z nielicznych wypadków, w których końcowa lokata Polski cieszy, a nie martwi.

Kilka dni temu do publicznej wiadomości podano wyniki badania, którego celem było oszacowanie stopnia, w jakim dany kraj jest niebezpieczny. Odzwierciedla on sytuację wewnętrzną poszczególnych krajów i bierze pod uwagę następujące czynniki: łączną liczbę ataków terrorystycznych w danym roku, łączną liczbę ofiar tychże ataków, liczbę rannych oraz sumę zniszczeń różnego rodzaju własności. W każdej z kategorii nadaje się wcześniej ustaloną liczbę oczek. Na podstawie danych liczbowych wylicza się wynik i porównuje z innymi krajami. Najprościej mówiąc w tym zestawieniu im więcej punktów tym gorszy wynik.

Wyniki

Pierwsza szóstka tegorocznego "Global Terrorism Index" składa się prawie całkowicie krajów Bliskiego Wschodu. Tworzą ją następujące państwa: Irak - 10 punktów; Afganistan - 9,4 punktu; Nigeria - 9 punktów; Syria - 8,6 punktu; Pakistan - 8,4 punktu; Jemen - 7,9 punktu. Niezwykle wysoko w zestawieniu uplasował się także nasz sąsiad, Ukraina, która uplasowała się na 17. miejscu. Do pierwszej dwudziestki oprócz niej weszły m.in. Somalia, Indie, Turcja, Liban, Egipt i Sudan. Niestety w rankingu wysoką pozycję zajmuje inny nasz sąsiad - Federacja Rosyjska, która zajęła 33. miejsce z wynikiem 5,3 punktu. Do tego 32. miejsce zajmują Stany Zjednoczone (5,4 punktu), Wielka Brytania Zajmuje 35. (5,1 punktu) oraz Francja, która skończyła na 23. pozycji.

Gdzie jest Polska?

Wszystkie te kraje wyprzedza nasza ojczyzna. Polska zajmuje jedno z końcowych miejsc w rankingu, a jest ich 163. Zajmujemy pod względem zagrożenia terrorystycznego 110. miejsce, zdobywając 0,384 punktu. Na równi z nami oceniona została Ghana (0,326 punktu).

Przerażające statystyki

W ciągu ostatniego roku najbardziej śmiercionośną organizacją terrorystyczną było Państwo Islamskie, które w roku 2016 pozbawiło życia 9132 osoby, co oznacza wzrost o 50 proc. Większość osób zabito w Iraku, gdzie liczba ofiar wzrosła o aż 40 proc. Instytut dla Gospodarki i Pokoju oświadczył także, że ogólna liczba ofiar aktów terroryzmu spadła w porównaniu z rokiem 2015 o 13 proc. źródło: newsbook.pl Następny artykuł