Trybunał Sprawiedliwości: Polska musi uznać małżeństwa homoseksualne

Trybunał Sprawiedliwości: Polska musi uznać małżeństwa homoseksualne

To wiadomość z ostatniej chwili. Informację przekazał dyrektor Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. Jak twierdzi, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie uznał, że państwa UE mają obowiązek uznać małżeństwa homoseksualne. Dotyczy to także Polski.

W polskiej konstytucji widnieje zapis, z którego wynika, że w Polsce za małżeństwo uznaje się związek mężczyzny i kobiety. Z powodu tego artykułu konstytucji małżeństwa homoseksualne nie mogą być w naszym kraju zawierane, ani uznawane te, które zostały zawarte poza Polską. Teraz jednak nastąpił precedensowy wyrok TS UE w tej sprawie. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że państwa unijne, nawet te, które małżeństw homoseksualnych nie uznają, muszą je przyjąć zgodnie z dyrektywą 2004/38/WE o prawie do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terenie państw członkowskich.

TS UE: Małżeństwa homoseksualne muszą być uznane

Zgodnie z wstępnymi informacjami o tym wyroku oznaczać to będzie, że także Polska zmuszona będzie uznać małżeństwa homoseksualne. Jak twierdzi część komentatorów, jest to nie tylko niezgodnie z polską konstytucją, ale także jest to wykroczenie TS poza jego kompetencje. Sprawa dotyczy sporu Relu Adraina Comana i Roberta Clabourna Hamiltona z Rumunią. Zawarli oni związek małżeński w innym państwie, a następnie zażądali, powołując się właśnie na dyrektywę 2004/38/WE, wydania im dokumentów, dzięki którym mogliby wspólnie przebywać i pracować na terenie Rumunii dłużej niż 3 miesiące. Powołali się na to, że zgodnie ze wspomnianą dyrektywą są małżeństwem. Dyrektywa ta służy temu, by obywatele różnych państw Unii Europejskiej mogli posługiwać się znanym sobie lokalnym prawem, podróżując po całej UE. Z formalnego punktu widzenia Coman i Hamilton mogą mieć zatem rację, że skoro w jednym państwie UE zawarli związek małżeński, w innym powinni być traktowani jako małżonkowie.

Sprzeczne z polską konstytucją?

Rumunia wystosowała w tej sprawie zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten dziś wydał decyzję. Na razie jest ona znana przede wszystkim z doniesień komentatorów. Podkreślają oni, że decyzja TS jest jednoznacznie sprzeczna z polską ustawą zasadniczą. Należy podkreślić, że w Polsce moc aktów prawnych jest taka, że najważniejsza jest konstytucja, później prawo międzynarodowe, a następnie ustawy. - Wyrok C-673/16 Coman stanowi oczywiste przekroczenie kompetencji UE. Uderza też w porządek konstytucyjny Polski oraz prawa szeregu państw członkowskich UE - napisał Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris na Twitterze. Zaapelował także o reakcję Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Trybunał Sprawiedliwości właśnie POGRĄŻYŁ Ziobrę!
  2. Unia Europejska we łzach, nie mogą uwierzyć. Są wyniki wyborów!
  3. Biedroń rozpętał burzę roku. Zdradził kto jest PIERWSZYM GEJEM RP "z kotem"
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News