Polska ma ogromny problem z korupcją. Znaleźliśmy się w TOP 10 niechlubnego rankingu

Polska ma ogromny problem z korupcją. Znaleźliśmy się w TOP 10 niechlubnego rankingu Źródło: fot. wikimedia commons/ publicdomainpicture

Tylko idealiści mogą twierdzić, że politycy są nieprzekupni. Łapówki to norma w niemal każdym kraju na świecie. Okazuje się, że w Polsce jest z tym naprawdę źle.

Światowe Forum Ekonomiczne przygotowało ranking najbardziej skorumpowanych krajów rozwiniętego świata. Jak stwierdzano, które z nich są "rozwinięte". Zastosowano bardzo proste kryterium. ŚFE wzięło pod uwagę tylko te państwa, które są członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę trzy kryteria: 1. Nielegalne rozdawanie środków publicznych; 2. Poziom etycznych standardów polityków rządzących; 3. Rozmiar szarej strefy. Polska nie może być raczej dumna z wyników badań. Znalazła się bowiem na 10 miejscu rankingu z wynikiem 3,7. Skalę punktów należy rozumieć w ten sposób, że 7 to kraj z marginalnym poziomem korupcji, a 1 to kraj skorumpowany do cna. Należy również odnotować, że cała Grupa Wyszehradzka została uznana za wysoce skorumpowaną. Miejsce szóste przypadło Czechom, a czwarte - Węgrom. Spośród krajów V4 najgorzej wypadła Słowacja, która zajęła drugie miejsce z wynikiem 2,7. Niechlubne pierwsze miejsce w rankingu przypadło Meksykowi. Kraj ten uzyskał 2,5 punkta.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News