Jest oficjalne oświadczenie Izraela ws. polskiego "sądu nad Judaszem"

Jest oficjalne oświadczenie Izraela ws. polskiego "sądu nad Judaszem" Źródło: .

Polska może odetchnąć z ulgą. Szybka reakcja władz w sprawie rasistowskiego incydentu, który miał miejsce w Pruchniku, spotkał się z natychmiastowym komentarzem ze strony Izraela. Mimo negatywnego stosunku do wydarzeń, które rozegrały się w małej, podkarpackiej miejscowości, rząd w Tel Awiwie pochwalił polskich polityków i kler.

Polska była na ustach całego świata po tym, jak w Pruchniku doszło do rasistowskiego obrządku. Tradycyjny "sąd na Judaszem" mający miejsce w Wielki Piątek był pokazywany w większości światowych mediów, które zwróciły uwagę na antysemicki charakter wydarzenia. Swoje stanowisko pokazał także Izrael, który oprócz negacji takich zachowań, pochwalił polski rząd i duchowieństwo.

Polska zareagowała na "sąd nad Judaszem"

Wydarzenia w Pruchniku, w trakcie których okładano kijami i kopano kukłę Żyda, przyciągnęły uwagę całej Polski. Rasistowskie hasła i wyjątkowe zaangażowanie mieszkańców miejscowości w zabawę zostało przez wiele mediów odebrane jako rasistowskie. Incydent od razu został skomentowany przez przedstawicieli polskiego rządu, którzy wyrazili swoją dezaprobatę w związku z "sądem nad Judaszem".

- Kościół w Polsce w czasach niemieckiej okupacji i niemieckiego nazistowskiego barbarzyństwa, często heroicznie, tak jak wielu Polaków, ratował życie swoich żydowskich braci. Takimi akcjami jak w Pruchniku (wbrew miejscowemu proboszczowi) zaciera się piękne świadectwo rodziny Ulmów - napisał na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.

Podobne stanowisko, co strona rządząca zaczęli mieć przedstawiciele kościoła, którzy stanowczo potępili tę nacechowaną agresywnymi emocjami uroczystość.

- W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka [...] Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego -zaznaczył bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Izrael docenia nagłą reakcję

Władze rządu Izraela, chociaż zszokowane przebiegiem "sądu nad Judaszem" pochwaliły polski rząd i kościół za szybką reakcję w bulwersującej sprawie. Innego stanowiska był za to Światowy Kongres Żydów, który w stanowczych słowach zaznaczył, że sytuacja z Polski jest bardzo niepokojąca. Wszystko przez stereotypowy wygląd kopanej kukły.

- Podobizna Judasza Iskarioty była wykonana w taki sposób, by wyglądać jak stereotypowe wyobrażenie Żyda - czytamy w oświadczeniu Kongresu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antek Królikowski pokazał dziewczynę! Kim jest piękna Kasia?
  2. Marzena Rogalska z partnerem! Gwiazda TVP PIERWSZY raz pokazała ukochanego
  3. Z ostatniej chwili: Rząd przedłuży rok szkolny. Będzie "ustawa maturalna"
  4. Rzekoma ofiara Bieniuka przerywa milczenie ws. gwałtu. Niejednemu odbierze mowę
  5. Wczoraj zmarł legendarny aktor kultowych seriali TVP. Na jaw wychodzą smutne kulisy jego ostatnich lat życia
  6. Były mąż Kaczyńskiej po latach ujawnia kulisy identyfikacji ciała Marii Kaczyńskiej. Porażające

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News