Niedługo może okazać się, że na terenie naszego kraju będą obowiązywały dwie waluty. Wszystko za sprawą pomysłu władz podwarszawskiej gminy, które nową walutą chcą wyleczyć problemy finansowe swojej okolicy.

Marka – tak nazywać miałaby się nowa waluta równoległa obowiązująca w Otwocku. Gmina chce wyemitowania w swoim regionie nowej waluty, która ma wyciągnąć ją z finansowego kryzysu. Marka otwocka ma w założeniach wesprzeć lokalną przedsiębiorczość i zatrzymać migrację z gminy.

Co ciekawe, właściwości marki otwockiej zmuszałyby do ciągłego pozostawiania jej w obiegu. Waluta nie podlegałaby oprocentowaniu czy wymianie na złotówki, a pokrycie miałaby tylko w nieruchomościach i podatkach w gminie. Według założeń, wydać można ją będzie tylko w rejonie Otwocka.

Za pomysłem bardzo optują władze miasta i powiatu otwockiego. Choć na początku zakładano, że marka otwocka będzie występowała tylko w wersji elektronicznej, pomysłodawcy zastanawiają się teraz nad biciem monety.

Pomysł już został zgłoszony Ministerstwu Finansów, które poproszono o opodatkowanie waluty 3% w skali roku. Dyskusja z udziałem otwockich samorządowców odbędzie się w Sejmie w grudniu. Ostateczny głos podczas niej będzie miało jednak Ministerstwo Finansów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: telewizjarepublika.pl
pt

...

Zobacz również