Polska gmina chce mieć własną walutę. Ministerstwo Finansów zadecyduje w grudniu

Polska gmina chce mieć własną walutę. Ministerstwo Finansów zadecyduje w grudniu

Niedługo może okazać się, że na terenie naszego kraju będą obowiązywały dwie waluty. Wszystko za sprawą pomysłu władz podwarszawskiej gminy, które nową walutą chcą wyleczyć problemy finansowe swojej okolicy.

Marka - tak nazywać miałaby się nowa waluta równoległa obowiązująca w Otwocku. Gmina chce wyemitowania w swoim regionie nowej waluty, która ma wyciągnąć ją z finansowego kryzysu. Marka otwocka ma w założeniach wesprzeć lokalną przedsiębiorczość i zatrzymać migrację z gminy.

Co ciekawe, właściwości marki otwockiej zmuszałyby do ciągłego pozostawiania jej w obiegu. Waluta nie podlegałaby oprocentowaniu czy wymianie na złotówki, a pokrycie miałaby tylko w nieruchomościach i podatkach w gminie. Według założeń, wydać można ją będzie tylko w rejonie Otwocka.

Za pomysłem bardzo optują władze miasta i powiatu otwockiego. Choć na początku zakładano, że marka otwocka będzie występowała tylko w wersji elektronicznej, pomysłodawcy zastanawiają się teraz nad biciem monety.

Pomysł już został zgłoszony Ministerstwu Finansów, które poproszono o opodatkowanie waluty 3% w skali roku. Dyskusja z udziałem otwockich samorządowców odbędzie się w Sejmie w grudniu. Ostateczny głos podczas niej będzie miało jednak Ministerstwo Finansów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: telewizjarepublika.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News