Polska awansowała w rankingu największych gospodarek świata

Polska awansowała w rankingu największych gospodarek świata Źródło: Fot. Pixabay.com/Caboompics

Polska właśnie odniosła spektakularny sukces. Nasz kraj awansował w rankingu największych gospodarek świata. Mamy miejsce, z którego możemy być dumni.

Polska przez wiele osób uważana była za kraj drugiej kategorii, któremu było bardzo daleko do krajów bogatego Zachodu. Tymczasem okazuje się, że sytuacja wcale nie jest tak zła, jak wiele osób chciałoby ją widzieć. 

Okazuje się, że Polska właśnie awansowała w rankingu największych gospodarek pod względem nominalnej wielkości PKB, który objął nie tylko Unię Europejską, ale cały świat. Zgodnie z najnowszymi informacjami produkt krajowy brutto znacząco się zwiększył, a zaskakujący wzrost gospodarczy pozwolił nam wyprzedzić w rankingu bogatą Szwecję oraz pogrążoną w kryzysie Argentynę. Oprócz tego pochwalić się możemy umocnieniem waluty do dolara oraz naprawdę wysokim miejscem w klasyfikacji Unii Europejskiej. 

Polska awansuje w rankingu największych gospodarek

Szacunkowe dane, na bazie których ustalany jest ranking są wyjątkowo niestałe i obciążone niepewną prognozą kursów walut, jednak mimo wszystko to, co osiągnęła Polska, jest imponujące. Wyprzedziliśmy Szwecję, która rozwija się zdecydowanie wolniej, a także Argentynę niemogącą uporać się z ciągłą recesją. Dzięki tym osiągnięciom cieszyć się możemy 22. miejscem w klasyfikacji największych gospodarek świata oraz wysokim, 7. miejscem w Unii Europejskiej. 

Jak twierdzą specjaliści, już w przyszłym roku może pojawić się możliwość przegonienia również Tajwanu, co wiązać się będzie ze znalezieniem się w światowej 20. Sugeruje się także, że nastąpi awans w rankingu Unii Europejskiej, on jednak związany będzie głównie dzięki opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Wszystkie te miany wiązać się będą z kolejnym skokiem, na niego jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zgodnie z sugestiami, dojść do niego może nawet w 2025 roku. 

Eksperci jednocześnie studzą emocje i podkreślają, że jeszcze nie ma czego świętować, są to bowiem wyniki nominalnej wielkości PKB, który przedstawia ogromną wartość wizerunkową oraz gwarantuje szacunek i prestiż, jednak nie obrazuje rzeczywistej sytuacji kraju. W tym przypadku analizować by można było PKB per capita, a tu sprawa wygląda dużo gorzej. Zgodnie z tym czynnikiem polska zajmuje dopiero 59. miejsce, do czołówki więc jeszcze trochę brakuje. 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News