Polska krajem ryzyka
Pixabay.com icsilviu
Monika Majko - 22 Października 2020

Decyzja dotyczy wszystkich Polaków. Cała Polska uznana za kraj ryzyka przez sąsiada, poznaliśmy nowe obostrzenia

Polska została uznana za kraj ryzyka przez jednego ze swoich sąsiadów, decyzja obejmuje wszystkich obywateli. Już od soboty będą musieli poddać się nowym restrykcjom.

Polska notuje ostatnio rekordowe wzrosty liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w związku z tym władze jednego z państw sąsiadujących podjął stanowczą decyzję. Polacy zostali uznani za obywateli kraju ryzyka, już od soboty wszystkich będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia.

Polska została uznana za kraj ryzyka, będą dodatkowe obostrzenia

W czwartek 22 października krajowy resort zdrowia przekazał informację o kolejnych 12 107 osobach zakażonych koronawirusem na terenie naszego kraju. To rekord dobowego przyrostu chorych w Polsce od początku trwania pandemii. W związku z trudną sytuacją epidemiczna w kraju, rząd Mateusza Morawieckiego podjął szereg decyzji, mających na celu ograniczenie gwałtownej transmisji koronawirusa w społeczeństwie. Cały kraj został objęty tzw. żółtą strefą, co wiąże się z dodatkowym rygorem sanitarnym.

Minister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówMinister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

W związku z dynamicznym wzrostem zakażeń w Polsce, rząd ponownie wprowadził m.in. powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dzisiaj po południu sejm przyjął również projekt ustawy "covidowej", która ma pomóc w walce z pandemią w kraju. Do tej pory łącznie na COVID-19 zachorowało w Polsce niemal 215 tysięcy osób, a z powodu zakażenia zmarło 4 019 chorych.

Pogarszająca się sytuacja w Polsce jest bacznie obserwowana nie tylko przez krajowe władze, ale również przez naszych sąsiadów. W związku z ostatnimi wydarzeniami Instytut im. Roberta Kocha (RKI), koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech, rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Wcześniej do strefy zagrożonej zaliczano pięć polskich województw: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. Od soboty 24 października wszystkie osoby, które przekroczą granicę pomiędzy krajami, będą musiały poddać się dodatkowym restrykcjom.

Podróżujący wjeżdżający do Niemiec z Polski będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który musi zostać wykonany przynajmniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy. W przypadku braku badania będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Testy można wykonać m.in. na lotnisku czy w pobliżu dworca kolejowego. Jak przekazał portal money.pl, badania dla osób przyjeżdżających z krajów ryzyka będą bezpłatne.

W Niemczech potwierdzono już niemal 400 tysięcy przypadków COVID-19

Poza Polską wśród zagrożonych obszarów znalazły się: całe terytorium Szwajcarii, Liechtenstein oraz brytyjskie Zjednoczone Królestwo, ale bez należących do niego: wyspy Man, Wysp Normandzkich i Gibraltaru. Instytut Kocha rozciągnął również strefę ryzyka na całą Irlandię, a we Włoszech również na regiony Abruzji, Doliny Aosty, Emilii-Romanii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Lacjum, Lombardii, Piemontu, Sardynii, Toskanii i Wenecji Euganejskiej oraz na wchodzącą w skład regionu Trydentu-Górnej Adygi autonomiczną prowincję Bolzano.

Na zaktualizowanej liście terenów zagrożonych pojawiło się także kolejnych pięć krajów związkowych Austrii, gdzie za strefę z niewielkim ryzykiem epidemicznym uznana jest już tylko Karyntię. Z listy Instytutu wycofano natomiast hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie oraz prowincję Virumaa Wschodnia w Estonii.

Dzisiaj grzeje:

1. Pielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć

2. Pilny komunikat. Nieoficjalnie: Nowe obostrzenia od 26 października. Zamykają całą gastronomię

3. Lekarze biją na alarm, pilny apel. Sytuacja jest fatalna, liczy się każda pomoc

Liczba zakażonych koronawirusem osób w Niemczech zbliża się do 400 tysięcy, a śmierć z powodu COVID-19 poniosło w tym państwie 9 911 chorych. Prezes Instytutu im. Roberta Kocha Lothar Wieler nie ma wątpliwości, że w kraju sąsiadującym z Polską pandemia zaczyna wymykać się spod kontroli.

- Pandemia koronawirusa w Niemczech gwałtownie się rozprzestrzenia i w niektórych regionach wymknęła się już spod kontroli - przekazał Lothar Wieler z Instytutu Kocha.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Dramat. 12-latek stanął oko w oko z niedźwiedziem. Nagle owczarek rzucił się na ratunek, nie pozwolił skrzywdzić dziecka
  3. Tragiczna wiadomość obiegła świat. Młody gwiazdor doznał bolesnego upadku, jest sparaliżowany (FOTO)
  4. Szef WHO nie pozostawił wątpliwości. Bardzo złe wieści dot. koronawirusa w Polsce
  5. Klamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorów
  6. Z ostatniej chwili: Właśnie zapadła decyzja dot. zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych
  7. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
  8. Hit każdej kuchni. Aromatyczna domowa przyprawa na bazie liści laurowych do zup, sosów i marynat
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News