Polskie Stronnictwo Ludowe planuje złożyć w Sejmie projekt ustawy, według której kandydaci na posłów oraz senatorów musieliby przechodzić badania psychiatryczne. Według przedstawicieli ugrupowania pozytywnie wpłynęłoby to na obraz polskiego parlamentu. Innego zdania są jednak lekarze oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, które uważają to za krok w stronę ich dyskryminacji oraz ponownego czynienia z wizyt u psychologa, czy psychiatry wstydliwego tematu.

Ten pomysł to powrót do idei, która była rozwinięta w Związku Radzieckim, gdzie psychiatrią rozwiązywano sprawy polityczne. Nie wolno medycyny, a psychiatrii w szczególności, wprowadzać do polityki – powiedział na temat kontrowersyjnego pomysłu PSL dr Marek Balicki. Według specjalisty plan ten jest niepoważny, gdyż jedynie zwiększa społeczną stygmatyzację osób chorych. Poza tym ktoś, kto kilkakrotnie załamał się w życiu lub musi brać leki, nigdy nie powinien czuć się gorszy oraz niechciany przez współobywateli.

– Proponując takie rozwiązania prawne, krzywdzi się przede wszystkim osoby, które miały zaburzenia psychiczne, bo w ten sposób stygmatyzuje się te osoby. To jest zadziwiające. Takie pomysły szkodzą tylko tym osobom, politykom nie zaszkodzą. Jakim prawem posłowie PSL uważają, że osoby, które kiedykolwiek w życiu miały kryzys psychiczny są gorszej wartości? To świadczy o braku wiedzy, o niższej kulturze społeczno-politycznej. Powinni się doedukować. Niech posłowie PSL-u poczytają, postudiują i wtedy będzie lepiej – dodał dr Balicki, z którym zgodziło się wielu internautów oraz specjalistów.

Oprócz negatywnych skutków społecznych, w Polsce znów mógłby rozkwitnąć handel nieprawdziwymi zaświadczeniami lekarskimi. Coraz więcej osób zaznacza więc, że PSL nie przemyślało chyba dokładnie swojego kontrowersyjnego planu.

...

Zobacz również