Politycy stracą całą pensję?! Panika w Sejmie

Politycy stracą całą pensję?! Panika w Sejmie

Przed kilkoma dniami Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość złoży projekt ustawy obniżający uposażenia parlamentarzystów. Teraz jednak okazuje się, że polscy politycy, którzy już są wzburzeni zapowiedzią obniżki ich pensji, mogą spodziewać się jeszcze radykalniejszych zmian. 

Doniesienia wzbudzają panikę w Sejmie. Zatrwożeni już zapowiedzianymi przez prezesa PiS zmianami posłowie, boją się jeszcze bardziej. W niedzielnym programie publicystycznym "Kawę na ławę" w TVN24 goście zaproszeni przez Bogdana Rymanowskiego dyskutowali m.in. o zapowiedzianym przez Jarosława Kaczyńskiego projekcie obniżenia uposażeń polskich parlamentarzystów. Dyskusja była niezwykle ożywiona. W programie padła szokująca deklaracja.

Polscy politycy stracą całą pensję?

Politycy niezwykle żywiołowo komentują sprawę zapowiedzianej ustawy. W różnych mediach wyrażają poparcie lub niezgodę na proponowane prawo. Część z nich, jak na przykład poseł Paweł Bejda z PSL, próbują ze sprawy wynagrodzeń zrobić polityczny handel. W innym programie publicystycznym - "Woronicza 17" w TVP - Bejda zapowiedział poparcie wniosku, jeśli PiS poprze inne projekty PSL. Najbardziej zaskakująca była jednak wypowiedź, której dla TVN24 udzielił poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. Stwierdził on, że posłowie nie powinni zarabiać nic, oraz że w ten sposób uda się obalić "patologiczną władzę PiS". - Zgłoszę poprawkę – całkowita likwidacja uposażenia poselskiego. Zobaczymy czy PiS to poprze - stwierdził, deklarując, że dla odsunięcia od władzy partii rządzącej gotów jest "harować za darmo".

Kontrowersyjna propozycja prezesa PiS

Po tym, jak w polskich mediach wybuchła afera związana z nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło, Jarosław Kaczyński ustalił z komitetem politycznym partii przekazanie nagród przez ministrów na rzecz fundacji Caritas. Ponadto zadeklarował złożenie projektu ustawy, obniżającej pensje posłów i senatorów. Zgodnie z projektem obniżone mają być także pensje wójtów, starostów, burmistrzów i prezydentów miast. Kaczyński chce także niższych wynagrodzeń dla pracowników spółek skarbu państwa i ogólnej skromności polityków. Pomysł spotkał się z poważną krytyką ze strony części mediów oraz niektórych przedstawicieli opozycji. Zwraca się uwagę, że w ten sposób PiS obniża wynagrodzenia wszystkim politykom zamiast tylko urzędnikom ministerstw, którzy wcześniej przyjęli tak ogromne nagrody. Dla posłów PiS zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego są wyjątkowo niewygodne. Nie dość, że utracą przyznane nagrody i część pensji, to nie są w stanie postawić się prezesowi.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Są ustalenia z Nowogrodzkiej. 15 kwietnia Kaczyński zapuka do Twoich drzwi
  2. Tylko jeden minister PiS nie przyjął nagrody. Nigdy nie zgadniesz który
  3. Durczok dziękuje Kaczyńskiemu!
Źródło: 300polityka.pl Następny artykuł