Polscy naukowcy ostrzegają przed katastrofą w 2019 roku niszczącą cały kontynent

Polscy naukowcy ostrzegają przed katastrofą w 2019 roku niszczącą cały kontynent

Polscy naukowcy ostrzegają przed katastrofą. Obserwacje Polskiej Sieci Bolidowej wykazały, że w roju Taurydów znajduje się strumień kosmicznych ciał, spośród których największe mogą spowodować zniszczenie całego kontynentu. W 2019 r. strumień spotka się z Ziemią. Te same meteory wywołały słynną katastrofę tunguską z 1908 roku. 

Taurydy, czyli rój meteorów, powstały około 30 000 lat temu w związku z katastrofą w wewnętrznym Układzie Słonecznym i totalnej destrukcji potężnego ciała. Szczątki poruszają się po orbicie przecinającej się w dwóch miejscach z orbitą Ziemi. Dzięki temu dwa razy w roku możemy obserwować tzw. rój Taurdyów. Z takowym rojem związana jest słynna katastrofa tunguska, która miała miejsce w 1908 roku na Syberii.

Największe ciała ze strumienia w kompleksie Taurydów mogą dokonać potężnych zniszczeń na Ziemi.

- Co więcej, strumień ten nie ma tendencji do rozbiegania się z czasem, lecz jest stabilnie utrzymywany przez rezonans z orbitą Jowisza. Niepokojących wieści na tym nie koniec. W 2019 roku dojdzie do kolejnego spotkania Ziemi ze strumieniem rezonansowym. Tym razem będzie to spotkanie dzienne, na przełomie czerwca i lipca - czyli dokładnie takie, podczas którego pojawiła się katastrofa tunguska. Jakby tego było mało, będzie to spotkanie jeszcze bliższe, niż podczas bardzo wysokich i obfitych w bolidy lat 2005 i 2015 - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od dr hab. Arkadiusza Olecha z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Polscy naukowcy zauważyli 10 planetoid, które poruszają się na niemal tych samych orbitach co Taurydy.

- A skoro Taurydy uderzają w naszą atmosferę powodując zjawiska meteorów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby doszło do spotkania z większym ciałem. Tym bardziej, że katastrofa tunguska, którą spowodował obiekt o rozmiarach około 50-100 metrów, pokazuje wyraźnie, iż takie rzeczy mogą się zdarzać - dodał naukowiec.

źródło: Wprost

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News