Polscy narodowcy będą finansować walkę z rasizmem i ksenofobią

Polscy narodowcy będą finansować walkę z rasizmem i ksenofobią Źródło: źródło: flickr.com, wikimedia.org

Rafał Gaweł, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, zapowiedział, że członkowie ugrupowań narodowych i skrajnie prawicowych zapłacą za walkę z rasizmem. Jest to pomysł na zagospodarowanie pieniędzy, które OMZRiK wygrywa w sprawach sądowych.

W ten sposób uhonorowano dziewczynę, która pomogła namierzyć rasistę z łódzkiego tramwaju. Mężczyzna zaatakował w nim muzułmankę, a dzięki informacji, które przekazała dziewczyna, napastnik już został ujęty przez funkcjonariuszy policji.

OMZRiK wypłacił jej za pomoc tysiąc złotych. Nagrodę tę sfinansował natomiast poseł Kukiz'15, Adam Andruszkiewicz - lider Młodzieży Wszechpolskiej. To wszystko dzięki przegranemu przez niego procesowi sądowemu.

 - Mamy obecnie ponad sto pozwów przeciwko ONR, Wszechpolakom, działaczom NOP i innym rasistom. Oni nas nienawidzą, często publicznie grożą oraz wysyłają nam nienawistne wiadomości. Nie puścimy im tego płazem i mamy pomysł co zrobić z wygranymi pieniędzmi - mówi Gaweł.

Prezes OMZRiK stwierdził, że na pomysł z wypłacaniem nagród, które będą finansowane przez polskich narodowców, wpadł po wygranym procesie sądowym. Jak mówi Gaweł, antyrasistowska organizacja działa z dotacji, więc nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy, które wygrywa w sądzie.

 - Andruszkiewicz to znany islamofob, który osobiście mnie nienawidzi. Wygrałem z nim proces w drugiej instancji. Ponieważ nasza organizacja funkcjonuje tylko z dotacji, postanowiłem, że pieniądze, które wygrałem przekażę na nagrody dla osób, którzy pomogą łapać agresywnych rasistów - wyjaśnia lider OMZRiK.

Pomysł najwyraźniej się przyjął i będzie kontynuowany, gdyż jak oświadczył Gaweł, "jest zadowolony, że mógł nagrodzić dziewczynę, która pomogła w ujęciu rasisty".

Inne zdanie na temat nagród za łapanie rasistów ma poseł Kukiz'15, Adam Andruszkiewicz. Jego zdaniem, sprawę sądową przegrał "bo mogło dojść do manipulacji". Samemu liderowi OMZRiK nakazał milczenie.

 - Słyszałem coś o tym. To prawda przegrałem proces w dziwnych okolicznościach, mam podejrzenia, że mogło dojść do manipulacji, bowiem wyrok został zasądzony zaocznie. A panu Gawłowi radziłbym się wyciszyć medialnie, on zresztą wie dlaczego - mówi lider Młodzieży Wszechpolskiej.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: natemat.pl pt Następny artykuł