Katolicka opinia publiczna oburzona jest decyzją francuskich władz, która została właśnie oficjalnie ogłoszona światu. Tamtejsza Rada Stanu zarządziła bowiem zniszczenie pomnika Jana Pawła II, który od lat stoi na jednym z placów Ploërmel. Urzędnicy powołują się przy tym na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa.

Spór pomiędzy zwolennikami oraz przeciwnikami legendarnego pomnika polskiego papieża rozpoczął się w 2006 roku. Osobom żądającym zniszczenia monumentu nie przeszkadza uwieczniona nim postać, ale wielki krzyż, który znajduje się nad jej głową.

Kontrowersyjna decyzja Francuzów

Władze Ploërmel mają obecnie sześć miesięcy na usunięcie symbolu religijnego. Jeżeli jednak podejmą się tego czynu, zniszczą cały pomnik. To także spowoduje ogromne problemy, gdyż swoje prawa ma wciąż do niego autor, który zaznaczył, że nie zgodzi się na rozebranie dzieła.

Urzędnicy starają się obecnie sprawnie wybrnąć z impasu. Zastanawiają się nad przeniesieniem pomnika z miejsca publicznego w prywatne lub zmianą statusu miejskiego placu. Co ciekawe, chęć przyjęcia go do siebie zadeklarowali już mieszkańcy węgierskiego miasta Tata.

– Jeśli Francja, uważająca się za kraj wolności, nie chce pomnika Jana Pawła II, to my z radością znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście. (…) Rzeczą skandaliczną jest, że podobne decyzje podejmowane są w XXI wieku – napisał jeszcze w 2015 roku węgierski burmistrz w oficjalnym liście do francuskich urzędników.

Fot. Twitter
Fot. Twitter

Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]


Czy muzułmanie chcieli przerobić tę katedrę na meczet?

Zobacz również