Polska ma zamiar wysłać na Ukrainę nawet kilkudziesięciu doradców wojskowych. Będą oni szkolić ukraińskich żołnierzy, którzy ścierają się z separatystami. 

Jak podaje RMF FM, szczegóły tej decyzji zostaną podjęte w marcu. Wtedy to dojdzie do spotkania przedstawicieli ministerstw obrony narodowej obu krajów.

– Żołnierze wyszkoleni przez Polaków mają być liderami, którzy przekażą nowoczesną wiedzę wojskową z zakresu dowodzenia innym żołnierzom – poinformował gen. Bogusław Pacek. Liderzy z Polski mają być rozmieszczeni w dwóch ośrodkach treningowych, w Desnie i Jaworowie.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że rozmieści na Ukrainie personel wojskowy, w tym doradców. Mają oni pomóc szkolić ukraińskie siły zbrojne.

– W ciągu następnego miesiąca zamierzamy rozmieścić personel brytyjski w celu zapewnienia doradztwa i różnych szkoleń, od wywiadu taktycznego do logistyki, opieki medycznej – powiedział Cameron.

Program, w którym ma uczestniczyć Polska, ma być realizowany w ramach NATO. Ma objąć również reformę systemu szkolenia podoficerów sił zbrojnych Ukrainy. Zostanie zrealizowany na listowną prośbę ministra obrony Ukrainy.

– Ta wypowiedź premiera Camerona (…) według mnie posuwa sprawę w dobrą stronę – w ten sposób Bronisław Komorowski odniósł się do słów brytyjskiego premiera.

źródło: RMF FM, onet.pl

fot. PAP/EPA / SERGEY DOLZHENKO

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.