Polsat pilnie ostrzega Polaków. Najbardziej krytyczna sytuacja pogodowa od lat, tragiczne wieści

Polsat pilnie ostrzega Polaków. Najbardziej krytyczna sytuacja pogodowa od lat, tragiczne wieści Źródło: Pixabay

Polsat ostrzega w najnowszych prognozach pogody przed skutkami suszy, jakiej w kwietniu nie mieliśmy od dawna. Czy deszcze i burze, których możemy spodziewać się na majówkę, poprawią sytuację rolników?

Polsat podsumował bieżący rok przez pryzmat pożarów. Czytamy, że od początku roku polskie lasy płonęły ponad 3,6 tysiąca razy. Zdecydowanie najwięcej pożarów nastąpiło w kwietniu - prawie 3 tys.!

Polsat News podlicza bilans pożarów. Susza uderzyła w lasy i pola uprawne...

Najgorszym okresem był czas przed i po Świętach Wielkanocnych. Najbardziej suchymi rejonami kraju są dziś Warmia, Mazury, Podlasie i północne Mazowsze. W sieci krążą już pustynne, by nie powiedzieć pozaziemskie krajobrazy z wysuszoną do granic możliwości polską glebą. Biorąc pod uwagę, że mamy koniec kwietnia, a nie lipca, sprawa jest bardzo trudna. Zwłaszcza dla polskich rolników.

Najnowsze prognozy pogody napawają jednak małym optymizmem. Już na ten weekend synoptycy przewidują opady deszczu i burze. Z drugiej strony, to wciąż za mało, by uznać, że stan ściółki leśnej i pól poprawi się. 

Leśnicy wyczekują już większych opadów deszczu. Najbardziej o wodę dopominają się w nadleśnictwach w łódzkim Opocznie i Tychowie w woj. zachodniopomorskim. Polsat informuje, że wprowadzono tam pierwsze dwa okresowe zakazy wstępu do lasów. 

Zakazy nie wzięły się jednak z samej suszy. W lasach obok Opoczna miał miejsce ogromny pożar, który strawił aż 82 hektary lasów i kolejne kilkanaście hektarów nieużytków. 

- Rozprzestrzenianie się ognia przyspieszył silny wiatr oraz niska wilgotność ściółki - przypomina PolsatNews.pl.

Wymownym przedstawieniem dramatycznej suszy w polskich lasach jest opublikowana dziś mapa zagrożenia pożarowego, przygotowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa, jednostkę pracującą przy Lasach Państwowych. Wynika z niej, że cały kraj, wyjąwszy rejon Warmii, Środkowego Pomorza i Podkarpacia, objęty jest dużym zagrożeniem pożaru.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Stąd też wyczekiwanie na większe opady deszczu. Synoptycy przewidują, że największych opadów możemy spodziewać się na południowym wschodzie(20-50 mm). Będzie to deszczowa rewolucja - przed weekend z okładem ma spaść tyle deszczu, co powinno mieć miejsce przez cały miesiąc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cała prawda o karierze Roksany Węgiel. To, co powiedziała zwali was z nóg. Fani są w szoku!
  2. Przepowiednia Ojca Pio o papieżu Janie Pawle II wstrząsnęła światem. Nie uwierzycie, co powiedział Wojtyle słynny stygmatyk!
  3. TVN przekazał porażające alarmy pogodowe wydane przez służby. Nadciąga zagrożenie
  4. Anna Mucha szaleje bez stanika. Długo nie zapomnicie tych widoków (Zdjęcia)
  5. Decyzja młodej matki rozjuszyła księdza. Tuż przed porodem i od razu po zaczął żenujące kazania w kierunku Moniki
  6. Nowa ostro przesadzona stylizacja 14-letniej Roksany właśnie wywołała piekielną burzę

źródła: Polsat News, IBL

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News