Po 13 dniach udało się ich odnaleźć. Dwa ciała leżały obok siebie, nie mieli szans na przeżycie

Po 13 dniach udało się ich odnaleźć. Dwa ciała leżały obok siebie, nie mieli szans na przeżycie Źródło: Pikio.pl

Polsat przekazał wiadomość o zakończeniu poszukiwań w jednej z tatrzańskich jaskiń, które trwały od 13 dni. Ratownicy znaleźli dwa ciała, które leżały tuż obok siebie.

Polsat na łamach swojego portalu informacyjnego przedstawił tragiczną historię dwójki grotołazów, którzy utknęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Doszło do tego dokładnie 17 sierpnia, kiedy wraz ze swoją grupą badali nieznane dotąd korytarze największej jaskini w Tatrach. Niestety w pewnym momencie dwie osoby z grupy zostały odłączone od pozostałych poprzez wodę.

Pozostała czwórka jak najszybciej wydostała się na powierzchnię i zawiadomiła ratowników TOPR o tym, co się stało. Służby napotkały podczas tej akcji na szereg przeszkód, które znacząco utrudniały ich pracę, która już sama w sobie w takim otoczeniu jest niezwykle trudna. Teraz już wiemy, że cała akcja została zakończona.

Polsat przekazał informacje o tragicznym finale poszukiwań w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Woda, która zalała część korytarzy, stanowiła jedynie pierwszą przeszkodę na drodze ratowników, którzy dokładali wszelkich starań, aby znaleźć zaginionych na czas. 20 sierpnia udało im się odnaleźć część ekwipunku grotołazów, którzy najprawdopodobniej porzucili go, aby zmieścić się w niezwykle wąskich przejściach.

 - Grotołazi zostawili części ekwipunku najprawdopodobniej, dlatego, że chcieli wejść do szczeliny, a z ekwipunkiem nie byłoby to możliwe. Tam są tak wąskie przejścia, że może zmieścić się tylko bardzo szczupły człowiek – mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Po kolejnych dwóch dniach poszukiwań udało się znaleźć ciało jednego z zaginionych, ale przez obryw, który miał miejsce w jaskini, ratownicy nie mogli kontynuować swojej pracy. Wraz ze służbami ze Słowacji rozpoczęli mozolne poszerzanie szczeliny poprzez stosowanie mikro ładunków wybuchowych.

Dzisiaj, po 13 dniach ciężkiej i mozolnej pracy ratownikom w końcu udało się odnaleźć oba ciała, które znajdowały się tuż obok siebie i wydobyć je na powierzchnię.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyją 24 osoby. Autobus z gośćmi weselnymi wpadł do rzeki
2. Tydzień pracy: 12 godzin i reszta wolne, ma o to zadbać rząd

 - Ratownicy TOPR dotarli w piątek do ciał obydwu grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej - przekazał Marcin Józefowicz, ratownik dyżurny.

Ta sprawa nie obyła się bez niemałych kontrowersji, ponieważ do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w sprawie nieprawidłowości w prowadzeniu poszukiwań od osoby prywatnej, w którym wytykane są ratownikom liczne błędy w ich pracy oraz to, że w akcji brali również udział osoby nienależące do TOPR-u.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rodzina Królewska w żałobie. Nie żyje siostra królowej. Poddani do dziś ją opłakują
  2. Mąż pracujący za granicą napisał żonie, że nie wyśle jej pieniędzy. Jej odpowiedź zwaliła go z nóg, chciał wracać do Polski
  3. Jasnowidzka przed laty przepowiadała przyszłość Piotrowi i Agnieszce Woźniak-Starak. Nie była to dobra wróżba
  4. Na posiadłości rodzinnej Staraków mieści się cmentarz podziemny. Prochy Piotra spoczęły w wyjątkowym miejscu
  5. Maryla Rodowicz od kilku lat cierpi na samotność. Lada dzień sąd zdecyduje o końcu jej małżeństwa

źródło: Polsat News

Następny artykuł