Znany od 10 lat lek pomaga w walce z koronawirusem. Badania lekarzy dają nadzieję

Znany od 10 lat lek pomaga w walce z koronawirusem. Badania lekarzy dają nadzieję Źródło: Unsplash.com Nathaniel Yeo

Polsat przekazał zaskakujące informacje od zagranicznych lekarzy. W jednym z francuskich szpitali, chorym na COVID-19 podano znany już od 10 lat medykament. Okazuje się, że dzięki niemu znacznie zmniejszyła się liczbą pacjentów, którzy przechodzili chorobę z ciężkimi objawami. Potwierdziła to statystyka, według której mniej zarażonych trafiło na oddział intensywnej terapii.

Jak informuje Polsat, francuscy lekarze podali chorym na COVID-19 pacjentom lek immunosupresyjny, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Medykament dostępny jest od 2010 roku. Dawno już przeszedł badania pod kątem skuteczności i skutków ubocznych. Teraz zdecydowano się przebadać jego działanie na pacjentach zarażonych SARS-CoV-2.

Polsat przekazał pokrzepiające wieści. Francuscy lekarze dokonali interesującego odkrycia

Badanie zostało przeprowadzone na 129 pacjentach hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem. Były wśród nich zarówno ciężkie, jak i umiarkowane przypadki. Grupę badawczą podzielono zgodnie z standardami metodologicznymi, na grupę eksperymentalną (która otrzymała lek tocilizumab) oraz grupę kontrolką (która była leczona znanymi do tej pory metodami).

Jak podali lekarze, tocilizumab poprawił rokowania, zarówno u pacjentów z umiarkowanym, jak i ciężkim zapaleniem płuc spowodowanym SARS-CoV-2. Efekty były znaczne, nie mieściły się w granicach błędu. To dzięki temu, że lek potrafi radzić sobie z burzami cytokinowymi (atakami organizmu nie tylko na chore, ale i zdrowe tkanki) , które występują dosyć często przy COVID-19.

Są niestety skutki uboczne. Mimo wszystko możliwe, że lek będzie stosowany w leczeniu COVID-19

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Po zaskakujących wynikach testów lekarze zwołali konferencję prasową, na której przedstawili wyniki. Na razie nie zostały one zatwierdzone przez francuskie Ministerstwo Zdrowia. Procedura trwa trzy miesiące, ale w przypadku tak znacznego odkrycia, może być ona znacznie przyśpieszona. Potwierdzenie badań mogłoby być istotne w dalszej walce z COVID-19.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister zdrowia apeluje do Polaków. Chodzi o majówkę
2. Pielęgniarka miała jechać do pracy. Za wycieraczką znalazła list od sąsiada, aż ugięły się pod nią kolana

Lek tocilizumab leczy głównie choroby autoimmunologiczne i zapalne. Jak poinformował francuski lekarz, profesor Xavier Mariette znane są jego skutki uboczne. Może on zwiększać ryzyko zapalenia bakteryjnego, problemów z wątrobą i zmniejszyć liczbę białych krwinek. Ponadto to niejedyny znany już lek, który pomaga w leczeniu COVID-19.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kiedy koniec epidemii w Polsce? Przewidywania znanego biologa z Krakowa
  2. Marta Linkiewicz łamie obostrzenia i chwali się tym na Instagramie. Jeden szczegół wywołał burzę
  3. Szumowski się wygadał. Jutro rząd ogłosi kolejne ważne zmiany
  4. Niewyobrażalna granica została przekroczona. Liczba zakażonych podwoiła się w zaledwie 18 dni
  5. Rodzice i uczniowie nie będą zadowoleni. Dzisiaj ogłoszono jak będą wyglądać lekcje po epidemii
  6. Carrefourze, Tesco, Żabce i innych kolejne wielkie zmiany, na które czekali wszyscy

Źródło: Polsat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News