Polsat nie żyje reżyser
.
Dominik Kwaśnik - 8 Czerwca 2019

Tragiczna wiadomość. Nie żyje twórca uwielbianego przez Polaków serialu Polsatu

Polsat, TVN, TVP - nie żyje człowiek, współtworzący kultowe seriale największych stacji telewizyjnych. Media obiegła właśnie wiadomość o śmierci wybitnego reżysera, scenarzysty i pisarza. Świat filmu pogrążył się w żałobie.

Polsat emitował serial "Samo życie" w latach 2002-2010. "Tak czy nie" pokazywało TVP1. "Na Wspólnej" to uwielbiany serial TVN-u. Wszystkie te seriale łączyła osoba reżysera, Andrzeja Bugajskiego. Ten wybitny człowiek filmu zmarł w piątkowy wieczór. Miał 76 lat. Smutną informację przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, potwierdziła ją dla PAP jego żona, Maria Mamona.

Polsat, TVN, TVP - nie żyje reżyser współpracujący z wielkimi stacjami i twórca głośnych filmów

Wesele: dania odbierały apetytWeselnicy nagle zdębieli, gdy zobaczyli co mają na talerzach. Granice dobrego smaku przekroczoneCzytaj dalej

Ryszard Bugajski był twórcą takich filmów jak "Przesłuchanie", "Układ zamknięty" czy "Generał Nil". Fachu reżyserskiego uczył się na słynnej łódzkiej Filmówce, którą ukończył w 1973 roku. Następnie nawiązał współpracę z Zespołem Filmowym X Andrzeja Wajdy.

Jego pierwszym ważnym filmem było "Przesłuchanie" z 1982 roku, z Krystyną Jandą i Adamem Ferencym. Artysta opisywał swoje dzieło jako "manifest człowieka, który chce być wolny, bez względu na cenę, jaką musi zapłacić". Ówczesne władze uznały obraz za "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL" i wstrzymały jego premierę na siedem lat. "Przesłuchanie" zrobiło furorę na festiwalu w Cannes, gdzie Jandę nagrodzono za najlepszą rolę kobiecą.

W 1985 roku Bugajski, szykanowany przez władze, wyemigrował do Kanady, gdzie pracował głównie na planach popularnych telewizyjnych seriali (m.in. "Alfred Hitchcock przedstawia"). Wyreżyserował także pełnometrażowy film "Clearcut". Do Polski wrócił w połowie lat 90.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przepowiednie 2019Już niedługo w Polsce mają się dziać straszne rzeczy. Jasnowidz Jackowski nie może dłużej milczećCzytaj dalej

Do ważnych dzieł w filmografii Bugajskiego należą także "Generał Nil" (2009) i "Układ Zamknięty" (2013). Jego ostatnim obrazem była "Zaćma" z 2016 roku, historia ostatnich lat życia tzw. "Krwawej Luny", funkcjonariuszki UB. W głównej roli obsadził swoją żonę, Marię Mamonę.

Tworzył także spektakle telewizyjne (m.in. "Okruchy czułości" z 2000 r. czy "Śmierć rotmistrza Pileckiego" z 2006 r.) i filmy dokumentalne ("Urban tak i nie" z 1997 r.). Szerokiej telewizyjnej publiczności znany był jako reżyser popularnych seriali, m.in. Polsat zatrudnił go do realizacji kultowego serialu "Samo życie".

Bugajski był też pisarzem. Opublikował powieści: "Przyznaję się do winy" (1985 r.) oraz "Sól i pieprz" (2000 r.), będącą kontynuacją "Przesłuchania".

Artysta długo walczył z chorobą. Zmarł w piątek, w Warszawie. Miał 76 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iwona Węgrowska w końcu wyjawiła prawdę. Przyznała ile miała operacji plastycznych. Nie uwierzycie, że można mieć ich aż tyle!
  2. Jak DZIŚ wygląda Krystyna Loska? Gdy ją zobaczycie... ZDĘBIEJECIE!
  3. RCB alarmuje. Służby apelują do Polaków o uwagę, nie żyje 7 osób, które wczoraj nie zachowały ostrożności
  4. W wesołym miasteczku doszło do tragicznego wypadku. Polsat: 13-latka walczy o życie
  5. Aktor grający Paździocha w "Kiepskich" latami ukrywał zdumiewającą prawdę przed mediami. Kim jest syn gwiazdora Polsatu Eryk?
  6. Puścili na weselu kultowe disco polo. Żenująca reakcja Beaty z Warszawy

Ranczo Featured PicAktorka serialu "Ranczo" wszystko ukrywała. Jej życie legło w gruzach, właśnie ujawniono dramatyczne faktyCzytaj dalej

Źródło: RMF, Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News