Polsat: Koszmarna, niespodziewana śmierć. Żałoba i wielka tragedia, nie żyje bardzo znana, ceniona i sławna Noblistka

Polsat: Koszmarna, niespodziewana śmierć. Żałoba i wielka tragedia, nie żyje bardzo znana, ceniona i sławna Noblistka Źródło: Unsplash/ Zander Bederi

Polsat: nie żyje wybitna powieściopisarka i eseistka. Była laureatką Pulitzera, a w 1993 roku uhonorowano ją Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Polsat przekazał druzgocącą wiadomość - nie żyje niezwykle ceniona i wielokrotnie nagradzana, amerykańska pisarka, autorka między innymi "Pieśni Salomonowej". Zmarła po krótkiej chorobie w wieku 88 lat. O jej śmierci poinformowała rodzina.

Polsat: Nie żyje Toni Morrison. Miała 88 lat

Jak podaje Polsat, informację o śmierci Toni Morrison przekazała rodzina pisarki. Noblistka zmarła w poniedziałek 5 sierpnia w Nowym Jorku, gdzie przebywała w szpitalu Montefiore Medical Center. Krótko przed śmiercią była chora.

- Niezwykle oddana matka, babcia i ciotka zmarła wczoraj wieczorem w otoczeniu najbliższej rodziny. Doskonała pisarka, która ceniła słowo, czy to własne, swoich uczniów, czy innych. Czytała łapczywie, a jak pisała - była jak w domu. Chociaż jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni, że miała długie, dobrze przeżyte życie - napisała rodzina autorki w specjalnym oświadczeniu.

Jedna z najważniejszych pisarek współczesnej literatury. Nie żyje Noblistka

Toni Morrison przyszła na świat w 1931 roku, w miasteczku Lorain w stanie Ohio. Wychowywała się w robotniczej rodzinie. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Harvarda, a potem pracowała jako wykładowczyni na Uniwersytecie Princeton. Była też dyrektorką słynnej oficyny wydawniczej Random House. To właśnie tam wydawała swoje powieści. Debiutowała w 1970 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Morrison pisała powieści, eseje, była też publicystką. Często poruszała w swojej twórczości temat relacji rasowych w Stanach Zjednoczonych. Do jej najbardziej znanych książek należą: "Pieśń Salomonowa" z 1977, "Umiłowana" z 1987, i "Jazz" z 1992. 

Dzisiaj grzeje: 1. Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce

2. Twoje dziecko chodzi do szkoły? Już niedługo zapłacisz za to nawet 1700 zł

Była wielokrotnie nagradzana. W 1988 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera za powieść "Umiłowana", a w 1993 uhonorowano ją Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Toni Morrison stała się tym samym pierwszą Afroamerykanka, która otrzymała tę nagrodę. W uzasadnieniu Szwedzka Akademia Nauk napisała, że "w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej oraz wartościami poetyckimi przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ojciec Marii Sadowskiej, gwiazdor programu "Tęczowy Music Box" oskarżony o pedofilię. Miał zgwałcić kilkadziesiąt dziewczynek [18+]
  2. Znana piosenkarka była bita przez partnera, znęcał się również nad ich małą córką. Jej wyznanie jest wstrząsające
  3. Mąż wysłał Marcie sms-a z Anglii. Zatkało ją, gdy zobaczyła treść wiadomości
  4. Przygarnęli małego puszystego szczeniaczka. Oczy wam wyjdą z orbit, gdy zobaczycie jakie zwierzę z niego wyrosło!
  5. Mąż pochował żonę w głębokiej śpiączce. W trumnie znaleziono ślady drapania
  6. Właśnie ujawniono nadawcę przelewu na prawie milion złotych dla Tadeusza Rydzyka. W głowie się nie mieści

Źródło: Polsat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News