Polsat: Koszmarna, niespodziewana śmierć. Żałoba i wielka tragedia, nie żyje bardzo znana, ceniona i sławna Noblistka

Polsat: Koszmarna, niespodziewana śmierć. Żałoba i wielka tragedia, nie żyje bardzo znana, ceniona i sławna Noblistka Źródło: Unsplash/ Zander Bederi

Polsat: nie żyje wybitna powieściopisarka i eseistka. Była laureatką Pulitzera, a w 1993 roku uhonorowano ją Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Polsat przekazał druzgocącą wiadomość - nie żyje niezwykle ceniona i wielokrotnie nagradzana, amerykańska pisarka, autorka między innymi "Pieśni Salomonowej". Zmarła po krótkiej chorobie w wieku 88 lat. O jej śmierci poinformowała rodzina.

Polsat: Nie żyje Toni Morrison. Miała 88 lat

Jak podaje Polsat, informację o śmierci Toni Morrison przekazała rodzina pisarki. Noblistka zmarła w poniedziałek 5 sierpnia w Nowym Jorku, gdzie przebywała w szpitalu Montefiore Medical Center. Krótko przed śmiercią była chora.

- Niezwykle oddana matka, babcia i ciotka zmarła wczoraj wieczorem w otoczeniu najbliższej rodziny. Doskonała pisarka, która ceniła słowo, czy to własne, swoich uczniów, czy innych. Czytała łapczywie, a jak pisała - była jak w domu. Chociaż jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni, że miała długie, dobrze przeżyte życie - napisała rodzina autorki w specjalnym oświadczeniu.

Jedna z najważniejszych pisarek współczesnej literatury. Nie żyje Noblistka

Toni Morrison przyszła na świat w 1931 roku, w miasteczku Lorain w stanie Ohio. Wychowywała się w robotniczej rodzinie. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Harvarda, a potem pracowała jako wykładowczyni na Uniwersytecie Princeton. Była też dyrektorką słynnej oficyny wydawniczej Random House. To właśnie tam wydawała swoje powieści. Debiutowała w 1970 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Morrison pisała powieści, eseje, była też publicystką. Często poruszała w swojej twórczości temat relacji rasowych w Stanach Zjednoczonych. Do jej najbardziej znanych książek należą: "Pieśń Salomonowa" z 1977, "Umiłowana" z 1987, i "Jazz" z 1992. 

Dzisiaj grzeje: 1. Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce

2. Twoje dziecko chodzi do szkoły? Już niedługo zapłacisz za to nawet 1700 zł

Była wielokrotnie nagradzana. W 1988 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera za powieść "Umiłowana", a w 1993 uhonorowano ją Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Toni Morrison stała się tym samym pierwszą Afroamerykanka, która otrzymała tę nagrodę. W uzasadnieniu Szwedzka Akademia Nauk napisała, że "w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej oraz wartościami poetyckimi przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości".

Peugeot 308 Sprawdź!

  1. Ojciec Marii Sadowskiej, gwiazdor programu "Tęczowy Music Box" oskarżony o pedofilię. Miał zgwałcić kilkadziesiąt dziewczynek [18+]
  2. Znana piosenkarka była bita przez partnera, znęcał się również nad ich małą córką. Jej wyznanie jest wstrząsające
  3. Mąż wysłał Marcie sms-a z Anglii. Zatkało ją, gdy zobaczyła treść wiadomości
  4. Przygarnęli małego puszystego szczeniaczka. Oczy wam wyjdą z orbit, gdy zobaczycie jakie zwierzę z niego wyrosło!
  5. Mąż pochował żonę w głębokiej śpiączce. W trumnie znaleziono ślady drapania
  6. Właśnie ujawniono nadawcę przelewu na prawie milion złotych dla Tadeusza Rydzyka. W głowie się nie mieści

Źródło: Polsat

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu