Połowa tegorocznych maturzystów nie zdała próbnej matury

Tylko połowa z blisko ćwierć miliona tegorocznych maturzystów zdało próbny egzamin dojrzałości (uzyskując co najmniej 30% ze wszystkich zdawanych przedmiotów). Najtrudniejszym przedmiotem okazała się ponownie matematyka a najłatwiejszym język angielski.

W listopadowym próbnym egzaminie maturalnym uczestniczyło ponad 3500 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy zastosowano holistyczny sposób sprawdzania arkuszy oraz zrezygnowano z podziału na poziomy podstawowe i rozszerzone w egzaminach z przedmiotów dodatkowych.

Najlepiej poradziły sobie licea gdzie uczniowie uzyskiwali średnio 39% z poziomu podstawowego i 30% z rozszerzonego. W technikach było to odpowiednio 27 i 17 procent. Z języka polskiego maturzyści z liceów uzyskali 43% z poziomu podstawowego (52% z rozszerzonego) a w technikach 39% (58% z rozszerzonego).

Najlepiej sytuacja ma się z najczęściej zdawanym językiem obcym - angielskim, gdzie z egzaminu pisemnego średnio uzyskiwano 69% a z ustnego 60.

Z przedmiotów dodatkowych najlepiej poradzili sobie ci uczniowie, którzy wybrali historię uzyskując średnio 47%.  Natomiast z najpopularniejszej jak co roku geografii odnotowano najgorszą średnią - na poziomie 27%.

źródło: rmf24
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News