Polonia głosowanie
Wybory parlamentarne w Polsce 2011, zdjęcie poglądowe. Autor: Lukasz2/Łukasz Lissowski, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
- 6 Maja 2020

Czy Polacy na stałe mieszkający za granicą powinni mieć prawo głosu w polskich wyborach?

Polonia ma czas do jutra by się zarejestrować i wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja, chociaż nie wiadomo, czy się w ogóle odbędą. Dość osobliwa sytuacja nie przysłania innej, ważnej dla Polaków kwestii - czy Polonia w ogóle powinna mieć możliwość zabrania głosu?

Polonia, czyli Polacy mieszkający za granicą mają prawo do głosowania we wszystkich polskich wyborach. Nie można zabronić tego żadnemu pełnoletniemu obywatelowi Polski, który cieszy się pełnią praw obywatelskich. Jednak pojawiają się głosy, że osoby, które na stałe osiedliły się poza granicami kraju nie powinny mieć prawa do głosowania.

Podstawowe argumenty, jakie przewijają się w dyskusji sprowadzają się do faktu, że osoba nie mieszkająca na stałe w Polsce nie będzie do końca żyć z konsekwencjami wynikającymi z oddania swojego głosu na daną osobę lub partię i decyduje za innych w sprawach, które jej nie dotyczą. Wiele osób uważa także, że mieszkając długie lata poza granicami kraju, traci się pełen ogląd na sprawy wewnętrzne i trudno podjąć mądrą decyzję. Nie sposób nie przyznać, że daje to do myślenia. Co Wy myślicie?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News