Polka zdobyła medal olimpijski i zakpiła z Hitlera. "Nie czuję się mniejsza od pana"

Polka zdobyła medal olimpijski i zakpiła z Hitlera. "Nie czuję się mniejsza od pana" Źródło: źródło: akpool.de | Maria Kwaśniewska - pierwsza od lewej.

Maria Kwaśniewska brała udział w Igrzyskach Olimpijskich, jakie odbyły się w III Rzeszy w 1936 roku. Kwaśniewska reprezentowała wtedy Polskę w konkurencji rzutu oszczepem. Polka na igrzyskach mocno zapisała się w pamięci tłumów, a także samego wodza, z którego sobie zażartowała.

Polska sportsmenka robiła niemałą furorę w międzywojennej Polsce. Kwaśniewska była bowiem nie tylko utalentowana w rzucie oszczepem. Sukcesy świętowała też w skoku w dal, trójboju, pięcioboju, piłce nożnej. W 1934 roku, dwa lata przed igrzyskami w Rzeszy, na Igrzyskach Kobiet w Londynie zdobyła w swojej rzucie oszczepem złoty medal.

Co więcej, Kwaśniewska była wychowywana w duchu patriotyzmu, co miało ogromny wpływ na jej życie. Polka pracowała jako sanitariuszka w Wojsku Polskim, a po kampanii wrześniowej działała w konspiracji niosąc medyczną pomoc ofiarom wojny.

Pomagała jej w tym fotografia, na której była wraz z Hitlerem. Dzięki niej mogła nieść pomoc także osadzona w niemieckim obozie w Pruszkowie. Żandarmi pozdrawiali ją i uśmiechali się na widok zdjęcia. Niejednokrotnie to właśnie ta fotografia w rękach Kwaśniewskiej ratowała jej współwięźniom życie.

Rzeczone zdjęcie zostało zrobione kilka lat wcześniej. Właśnie na igrzyskach w 1936 roku w Rzeszy. Wtedy to polska sportsmenka osiągnęła trzecie miejsce w konkursie rzutu oszczepem. Oprócz medalu czekało ją też uściśnięcie dłoni i zdjęcie z Adolfem Hitlerem.

Jak wspominała podczas jednego z wywiadów Kwaśniewska, właśnie podczas tego uścisku dłoni Polka dała się we znaki Hitlerowi. Kiedy wódz III Rzeszy honorował polską zawodniczkę miał powiedzieć "Gratuluję małej Polce", na co Kwaśniewska odrzekła "Wcale nie czuję się mniejsza od pana".

"Kiedy Hitler powiedział: "Gratuluję małej Polce", ja mu na to: "Wcale nie czuję się mniejsza od pana". Bo on miał 1,60 w czapce, a ja 1,66 wzrostu. Więc był ogólny śmiech. Prasa niemiecka podawała potem, że Hitler gratulował nie małej Polce, a małej Polsce. Nie wiedzieli już, jak z tego wybrnąć" - wspominała w jednym z wywiadów Kwaśniewska.

Co ciekawe, Polka wpisała się w tamte igrzyska nie tylko swoim ciętym językiem i brązowym medalem. Kwaśniewska została wybrana także najpiękniejszą zawodniczką całych igrzysk.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: natemat.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News