Jak podało austriackie MSW, z dotychczasowych obliczeń głosów wyborach prezydenckich wynika, że zwycięzcą najprawdopodobniej okaże się Norbert Hofer z radykalnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności.

Liczenie głosów wciąż trwa, jednak wszystko wskazuje na to, że nowym prezydentem Austrii zostanie Norbert Hofer, którego w II turze wyborów poparło blisko 52% Austriaków. Jego konkurent, wspierany przez Zielonych Aleksander Van der Bellen uzyskał 48%.

Do policzenia są jeszcze głosy korespondencyjne, które nie powinny jednak zmienić drastycznie wyników wyborów.

Hofer wygrał również pierwszą turę, która odbyła się 24 kwietnia. Jego przewaga nad kandydatem Zielonych wynosiła wtedy ponad 10%.

Jeśli kandydat Austriackiej Partii Wolności wygra wybory to będzie najmłodszym prezydentem Austrii w historii i pierwszym prezydentem wywodzącym się ze skrajnej prawicy wśród państw Unii Europejskiej.

Hofer – znany głównie z postawy anty-ue i sprzeciwu wobec przyjmowania imigrantów – w swojej kampanii wyborczej krytykował obecne władze Austrii głównie za brak pomysłów na poradzenie sobie z rekordowo wysokim bezrobociem i kryzysem migracyjnym.

Również partia Hofera, w ostatnich miesiącach wysunęła się na prowadzenie we wszystkich sondażach poparcia partii politycznych w Austrii i najprawdopodobniej przejmie władzę po najbliższych wyborach parlamentarnych. Dotychczas w Austrii, nieprzerwanie od siedmiu lat rządzili socjaldemokraci.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: daily mail

...

Zobacz również