Politycy PO o Mieszku I: "Zabijaka, gwałciciel i wątpliwej jakości chrześcijanin"

Politycy PO o Mieszku I: "Zabijaka, gwałciciel i wątpliwej jakości chrześcijanin" Źródło:

Z okazji zbliżającej się rocznicy chrztu Polski, senatorowie pochylili się nad postacią Mieszka I i tym czy twórca polskiej państwowości zasługuje na hołd podczas obchodów rocznicowych. 

Obrady Senatu dotyczące ustanowienia roku 2016 rokiem jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski wzbudziły wśród polityków Platformy Obywatelskiej niemałe niezadowolenie i kontrowersje. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego - według senatorów PO - zapisu w okolicznościowej uchwale, mówiącemu, że "Senat oddaje hołd Mieszkowi I".

Senatorowie Platformy, Jerzy Wcisła i Barbara Zdrojewska, przekonywali, że twórcy polskiej państwowości i władcy, który doprowadził do chrztu Polski nie należy się hołd czy cześć.

Mieszko I był raczej wątpliwej jakości chrześcijaninem. Przyjął chrześcijaństwo bardziej z powodów politycznych niż moralnych czy etycznych - przekonywał Jerzy Wcisło z PO.

Możemy się zaledwie domyślać, jak zachowywał się Mieszko. Można domniemywać, że był to zabijaka i zapewne palił, gwałcił. Czym innym jest wspominanie, a czym innym oddawanie czci człowiekowi, o którym niewiele wiemy - wtórowała swojemu partyjnemu koledze Barbara Zdrojewska.

Innego zdania był senator Prawa i Sprawiedliwości, Robert Gaweł, który przekonywał, że hołd należy się Mieszkowi I choćby z tego powodu, że był pierwszym historycznym władcą Polski, który doprowadził do jej chrztu.

Całą dyskusję uciął niezależny senator, Marek Borowski, który stwierdził, że Senat ma ważniejsze sprawy do roboty niż roztrząsanie kwestii czy Mieszko I gwałcił i czy chrzest przyjmował szczerze.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:
bh, źródło: tvn24/gazeta
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News