Unię Europejską czekają poważne zmiany. W obawie przed terroryzmem, politycy zdecydowali się na wprowadzenie licznych obostrzeń, które mają zapobiec kolejnym zamachom.

Już wkrótce zewnętrzne granice Unii Europejskiej zostaną znacznie wzmocnione. Czekają nas tam m. in. liczne kontrole, które mają uniemożliwić przeniknięcie terrorystom do Europy. Utrudnienia dotkną nie tylko tych, którzy mieszkają poza Unią Europejską ale i Europejczyków, którzy zdecydowali się wyjechać, choćby tylko na wakacje.

– Ostatnie ataki terrorystyczne i zjawisko zagranicznych terrorystów uświadomiły nam, że także obywatele Unii mogą być sprawcami zamachów. Zwłaszcza ci, którzy wracają ze stref ogarniętych obecnie wojną, mogą używać prawa do swobodnego przepływu ludzi w Europie aby ukryć się przed służbami. – mówiła Barbara Kudrycka (PO), wiceprzewodnicząca Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

– Dlatego uważam, że wprowadzenie rygorystycznych kontroli na zewnętrznych granicach jest konieczne, jeśli chcemy zachować prawo do swobodnego przemieszczania się w UE. Bezpieczeństwo obywateli Unii powinno być dla nas najważniejsze – dodaje.

Lotniska w UE mają 6 miesięcy na wprowadzenie zmian w infrastrukturze lub personelu, jeśli takie będą konieczne, do przeprowadzania nowych kontroli.

źródło: eppgroup.eu

...

Zobacz również