Każdego 10 dnia miesiąca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbywa się ten sam spektakl. Tłumy zwolenników PiS zgromadzeni wokół prezesa partii wysłuchują o ofiarach tragedii w Smoleńsku. Uczestników miesięcznicy otacza protest przeciwnych władzy zwolenników opozycji. Jednych od drugich oddziela kordon policji. Jak ujawnił jeden z funkcjonariuszy, to dla niego najgorszy dzień w miesiącu.

Policjant, który zaangażowany jest w ochronę miesięcznic, ujawnił, jak trudne jest to zadanie. Jak mówi mundurowy, żaden z policjantów nie lubi ochraniać uroczystości PiS i wszyscy mają już tego serdecznie dosyć. Dla policjantów ich ochrona wiąże się bowiem z ogromem nieprzyjemności. Niemili mają być zwłaszcza protestujący w kontrmiesięcznicach ludzie, którzy obrzucają policjantów masą gorzkich słów.

– Najczęściej krzyczą do mnie „Historia was rozliczy!”. Patrzę na nich wtedy i nie robię nic. Nawet jeśli jest taka sytuacja, że mogę, to wolę się wstrzymać. Trzeba nastawić się, że nie będzie łatwo i przejść przez to z zaciśniętymi zębami. Co tu dużo mówić, dziesiątego mamy przesrane. Zdążyliśmy się już trochę uodpornić i zdajemy sobie sprawę z tego, co nas czeka, ale każdy wie, że to najgorszy dzień miesiąca – mówi policjant.

Policjant, choć ochrania uroczystość, nie popiera miesięcznic. Jak mówi, „to jest tak samo chore po obu stronach”. Sam nie jest zwolennikiem ani opozycji, ani PiS. Podkreśla, że jedyne, co robi na miesięcznicach, to wykonuje swoją pracę, czyli zapewnia wszystkim ochronę.

To jest tak samo chore po obu stronach. Za barierkami są ludzie, którzy bardzo chętnie wykrzykują hasła o demokracji i wolności, ale nie pozwalają Kaczyńskiemu organizować miesięcznic smoleńskich. Nie jestem za PiS, nie jestem za KOD, nie jestem za PO. Jestem za zupełnie inną partią. Za dużo się napatrzyłem. Co mnie jeszcze wkurza? Że państwo tyle za to płaci – kwituje mundurowy.

źródło: wprost.pl

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

...

Zobacz również