Policja zaczyna kontrole drogowe
Flickr.com/Piotr Drabik
Konrad Karpiuk - 26 Kwietnia 2019

Wielka akcja policji na majówkę. Na tych drogach będzie najwięcej kontroli

Policja zabiera się za majowych piratów drogowych. Okazuje się, że tym razem, wyjeżdżając na drogę, musimy się liczyć ze wzmożonymi kontrolami.

Policja jest już zaprawiona w bojach z piratami drogowymi. W ubiegłym roku wystawiono 2,5 miliona mandatów za wykroczenia drogowe, w czym prym niosły kary za przekroczenie prędkości.

Majówka to okres wielu wyjazdów, więc i wzmożonego ruchu drogowego. Dlatego też polska policja zapowiedziała masowe kontrole. Te mają odstraszyć kierowców, którzy chcąc dojechać na miejsce ekspresowo, nierzadko zapominają o tym, że na drodze nie są sami.

Policja - gdzie będą kontrole?

Analitycy ze znanej aplikacji Yanosik przygotowali raport na temat częstotliwości kontroli. Być może dzięki temu uda się przewidzieć, gdzie w majówkę trzeba będzie zachować wyjątkową ostrożność na drodze. Dane zebrane zostały w tegoroczne weekendy w okresie od stycznia do kwietnia.

Niekwestionowanym zwycięzcą okazała się Droga Krajowa (DK) numer 7 - zgłoszono tam, aż 20 kontroli na 1 km drogi! Z nieznacznie gorszym wynikiem druga była „krajówka” o numerze 1. Podium zamknęła DK80 z wynikiem 19 kontroli na kilometr drogi. Wyjątkowo przepisowo trzeba będzie jeździć także na drogach krajowych o numerach 47, 86, 6, 2 czy 10.

Są również dane na temat kontroli w danych województwach. W mrożącej krew w żyłach kierowców statystyce królują województwa małopolskie i śląskie. Oba cechują się wskaźnikiem 9 kontroli na kilometr drogi. Zaraz za nimi z wynikiem 8 kontroli na kilometr znalazły się województwa kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Natomiast najspokojniejsi mogą być kierowcy w województwie opolskim i lubuskim.

Na drogach krajowych newralgicznym punktem jest Warszawa i przyległe jej gminy. Pod tym względem nieciekawie jest również w Częstochowie, Zamościu, Katowicach czy Gdyni. Okoliczne drogi cechują się dużym natężeniem ruchu, a więc i sporą ilością kontroli.

Dlatego warto uważać podczas majówkowych wyjazdów. Za przekroczenie prędkości może nam grozić kara do 500 zł i 10 punktów karnych! Mandaty z punktami karnymi możemy dostać również za niezapinanie pasów, przewóz dzieci bez fotelika, nieprawidłowe wyprzedzanie czy wymuszanie pierwszeństwa. Zwłaszcza, że po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, możemy utracić uprawnienia do kierowania pojazdem.

Źródło: INN Poland

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News