policja reaguje na profanację kościołów
Flickr Piotr Drabik
Bartłomiej Cieślak - 28 Października 2020

Szef MSWiA nie ma litości. Zapowiada zdecydowaną reakcję policji na protesty, ostatnie ostrzeżenie

Policja będzie podejmować zdecydowane działania względem osób, które profanować będą świątynie - tak wynika z oświadczenia szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego. Jego zdanie popiera Maciej Wąsik, który w Sejmie zapewniał, że "policja reagowała, reaguje i reagować będzie adekwatnie do sytuacji, na wszelkie akty agresji, ataki na ludzi, ataki wobec kościołów, zakłócenie obrzędów religijnych".

Policja nie może odpuszczać nikomu, kto profanuje kościoły podczas trwających w całej Polsce strajków kobiet. Ponieważ wiadomo, że Polacy nie zamierzają póki co odpuścić i praktycznie każdego dnia tysiące będą wychodzić na ulice, by protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, Mariusz Kamiński, szef MSWiA, przekazał specjalne oświadczenie, w którym ostrzega Polaków. Przekaz jest jasny i krótki: osoby profanujące świątynie nie pozostaną bezkarne.

TVN ostrzega wszystkich Polaków. Wiemy, co nas czeka 1 i 2 listopadaTVN ostrzega wszystkich Polaków. Wiemy, co nas czeka 1 i 2 listopadaCzytaj dalej

- Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób podobnych aktów agresji i profanacji, podlegająca mi policja będzie podejmowała zdecydowane działania. Celem policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom - potwierdził Mariusz Kamiński w komunikacie do Polaków.

Mariusz Kamiński zapowiada zdecydowaną reakcję policji

Jednocześnie Kamiński podkreślił, że tylko w miniony weekend, gdy Strajk Kobiet ogłosił, że w niedzielę Polacy będą "sabotować" kościoły, policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano wtedy 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji miejsc związanych z kultem religijnym. Co więcej, zatrzymano 76 osób, a w 101 przypadkach policja prowadzi postępowanie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

- Na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa. Wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni - powiedział Kamiński.

Policja ma pilnować porządku w zdecydowany sposób

Szef MSWiA podkreślił, że nie chodzi o przekonania czy sympatie polityczne, ale o przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa. Jeśli ktoś z protestujących będzie dopuszczał się agresywnych zachowań i profanował miejsca kultu, policja ma reagować w zdecydowany sposób. Nie zaznaczył jednak czym według niego jest ta "zdecydowana reakcja".

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Wiadomo, co dzieje się z Andrzejem Dudą. Przerwano milczenie ws. protestów

2. Anna Lewandowska szczerze o Strajku Kobiet. Jej słowa nie wszystkim się spodobają

3. Kinga Duda przerwała milczenie. Wydała oświadczenie dot. protestów aborcyjnych

W podobnym tonie wypowiedział się również Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, podczas sejmowej debaty. Na obawy posłanki KO, Urszuli Zielińskiej, która głośno powiedziała, że "policja bywa wykorzystywana jako firma ochroniarska przez skrajnych nacjonalistów", odpowiedział tylko, że policjantów należy nagradzać, a nie karać.

Przypomnijmy, że od kilku dni w całej Polsce trwają głośne protesty, manifestanci wyszli na ulice już w czwartkowy wieczór, głośno wyrażając swoje niezadowolenie z decyzji sędziów Trybunału Konstytucyjnego pod domem szefa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. W następnych dniach na ulicę wyszli mieszkańcy kolejnych dużych miast i mniejszych miejscowości, a strajk objął całą Polskę. Protesty mają skończyć się dopiero w momencie, gdy obecny rząd ustąpi.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
  2. Siostra Roberta Lewandowskiego przerwała milczenie. Nagle zabrała głos ws. wyroku TK, mocne stanowisko
  3. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  4. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. W Milionerach podchwytliwe pytanie za 500 zł. Uczestnika aż "zamurowało", potrzebne było koło ratunkowe
  7. Przepis na najszybsze ciasto bez pieczenia. Robi się niemal samo, wygląda i smakuje obłędnie

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News