Wyłudzili ponad 80 mln złotych. Siedem osób zatrzymanych, a policja zapowiada, że to nie koniec

Wyłudzili ponad 80 mln złotych. Siedem osób zatrzymanych, a policja zapowiada, że to nie koniec Źródło: Strona Policji/CBŚP

Policja zatrzymała siedem osób w sprawie wyłudzenia 80 milionów złotych ze środków unijnych. To jednak nie koniec zatrzymań. Zarzuty postawiono aż 43 osobom, zapowiadają się kolejne zatrzymania.

Policja zatrzymała dzisiaj siedem osób związanych z grupą przestępczą wyłudzającą gigantyczne kwoty ze środków unijnych. Byli nimi prezesi "firm - słupów", przy pomocy których wyłudzano publiczne pieniądze. Postawiono im zarzuty defraudacji oraz fałszerstwa dokumentów.

Policja zatrzymuje zamieszanych w aferę finansową, w sprawę uwikłany jest bank

Sprawą zajmuje się Prokuratura Krajowa, natomiast zatrzymaniami kierował jej poznański oddział. Sprawa dotyczyły firm z Warszawy i Poznania, które wyłudzały pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz 89 podmiotów, które zaciągały od nich pożyczki. W aferę zamieszany jest bank, który w ramach projektu Unii Europejskiej, realizował programy wsparcia przedsiębiorców. 

- Bank korzystał z usług pośredników finansowych wybieranych w trybie przetargów nieograniczonych na podstawie Prawa zamówień publicznych - poinformowała prokuratura.

Oskarżone spółki zawierały umowy z instytucją dysponującą środkami publicznymi. Dokumenty upoważniały ich do udzielenia pożyczek przedsiębiorcom z 12 województw. Okazało się, że przynajmniej część z powiązanych mniejszych podmiotów prowadziła fikcyjną działalność. Sprawa wyszła na jaw w trakcie państwowej kontroli - wykryte nieprawidłowości szybko trafiły do prokuratury. 

W ten sposób "firmy-słupy" wyłudziły aż 80 milionów złotych ze środków unijnych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prokuratura prowadzi sprawę pod kątem działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzani zostaną oskarżeni o oszustwa finansowe o znacznej wartości - szacuje się, że szkody wyniosły 80 miliony złotych, z czego do tej pory policji udało się odzyskać jedynie 23 miliony. 

Obecnie w areszcie przebywa jedynie 8 osób z 49 oskarżonych, ale policja i Centralne Biuro Śledcze Policji zapowiada kolejne zatrzymania. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Zatrzymani zostali objęci nadzorem policji, zatrzymano im paszport i nałożono zakaz opuszczania granic kraju.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Ukochana przez Polaków aktorka przeszła operację plastyczną. Twarz 57-latki jest nie do poznania, wygląda koszmarnie. Co z jej karierą?
  2. Zmarła żona aktora "Barw Szczęścia". Dramatyczne choroba zabrała mu ukochaną, wstrząsające fakty
  3. Król disco polo zmiażdżył Sławomira! Ujawnił całą brutalną prawdę o gwiazdorze
  4. Oficjalne oświadczenie! Dwie absolutne legendy TVN odchodzą
  5. Niewiarygodne. Oto co znalazło się na grobie Kory, przechodniom opadają szczęki na sam widok
  6. Babcia Beaty Tyszkiewicz była zakonnicą. Jej męża spotkał najokrutniejszy i najkrwawszy z możliwych losów
  7. Kiedy przeczytacie, kto jest bratem Magdy Gessler, zdębiejecie. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków

Źródło: Polsat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News