Policja
Marek BAZAK/East News
Klaudia Bochenek - 12 Maja 2020

Do 3 maja warszawska policja nałożyła 1100 kar na obywateli. 99% z nich sanepid uznał za bezsensowne

Policja w samej Warszawie nałożyła aż 1100 kar na obywateli. Jednak sanepid nie miał zamiaru karać wszystkich - jak się okazało, 99% kar zostało uznanych za bezsensowne, a ukarani na pewno odczują ulgę w portfelu. Warszawiacy są wściekli, a decyzje policjantów podważane.

Policja wystawiła tysiące próśb o ukaranie obywateli, ale zdecydowana większość z nich okazała się bezzasadna. Statystyki pokazują czarno na białym, jak to wygląda w praktyce.

Policja z Mazowsza wysłała ponad 4 tys. notatek o ukaranie, ponad 1000 w samej stolicy

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" zapytali Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o to, ile wniosków o ukaranie wpłynęło od momentu wprowadzenia największych obostrzeń - po 24 marca obowiązywały restrykcje dotyczące przemieszczania się, potem doczekaliśmy się zakazu wstępu do lasów i parków oraz obowiązkowego noszenia maseczek. Policjanci intensywnie patrolowali ulice i wyłapywali osoby niestosujące się do obowiązujących rozporządzeń. Ukarany miał oczywiście prawo odmówić zapłaty mandatu, jednak i tak musiał uiścić karę, a zwrotu pieniędzy mógł ubiegać się m.in. przez zaskarżenie do sądu administracyjnego.

Łukasz SzumowskiSzumowski w programie na żywo dostał pytanie o powrót dzieci do szkół. Padła jednoznaczna odpowiedźCzytaj dalej

Statystyki pokazują, że do 3 maja do mazowieckiego sanepidu wpłynęło 4213 notatek policyjnych z prośbą o ukaranie. Jedynie 718 z nich okazało się być zasadnych - kary łącznie opiewały na ponad 2,6 mln złotych. Co ciekawe, najwięcej notatek wypisali warszawscy policjanci, ponad 1100. Sanepid zakwestionował większość z nich i jedynie 10 z nich okazało się zasadnych. Łącznie kary wynosiły 100 tys. zł. 1 wniosek na 100 miał sens - Warszawiacy nie kryją swojej złości za nadmierne karanie, które sanepid i tak uznał za niepotrzebne.

Nadgorliwość policjantów nie tylko w Warszawie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pierwsza polska lekarka historiaDrugi mąż zrobił jej straszne rzeczy, nigdy nie wyglądała już tak jak wcześniej. Wkrótce Polka wylądowała w sułtańskim haremieCzytaj dalej

Chociaż w Warszawie ilość notatek o ukaranie nie idzie w parze z równie wysoką liczbą zasadnych kar, to w innych mazowieckich powiatach sytuacja wygląda o wiele poważniej. Np. do sanepidu w Radomiu wpłynęło 386 notatek policyjnych, a za zasadne uznano 302. Do kasy wpłynęło łącznie ponad 136 tys. zł. Najbardziej wzbogacił się powiat Mińsk Mazowiecki - suma zasadnie wystawionych kar wynosi aż 635 tys. zł.

Dzisiaj grzeje:

1. Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji? Szumowski zdradził ważne szczegóły, dobra i zła wiadomość
2. Kiedy otworzą kina i teatry? Minister kultury odpowiedział, nie ma wątpliwości

Jednak to Otwock przebił Warszawę ilością zasadnych kar. Wystawiono tam 731 notatek, za zasadne uznano 2 na łączną kwotę 10 tys. zł. Jeden z mandatów dotyczył mężczyzny będącego na kwarantannie, który notorycznie wychodził z domu mimo zakazów. Nie tylko w Polsce wystawiane są często bezzasadne wnioski - włoska policja może ukarać za zbyt ładną fryzurę.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dwoje dzieci zmarło nagle podczas lekcji WF-u. Rodzice obwiniają maseczki ochronne
  2. Anna Lewandowska nie próżnowała podczas kwarantanny. Trenerka napisała książkę (FOTO)
  3. Nie żyje polska pielęgniarka, przegrała z koronawirusem. Osierociła trójkę dzieci
  4. Ewa Farna pokazała zdjęcie mamy. Już wiemy, po kim odziedziczyła urodę
  5. Ola Kwaśniewska wysłała męża do sklepu po koperek i awokado. Pokazała, co przyniósł, płaczemy ze śmiechu
  6. Nagły niesamowity pomysł Lidla. Cudowna, wielka zmiana, zakupy będą wyglądały inaczej

Rodzina - najtrudniejsza decyzjaIch 22. dziecko niedawno się urodziło, matka podjęła najtrudniejszą decyzję. Ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: tustolica.pl, Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News