Chłodzisz się w swoim samochodzie? Uważaj, możesz dostać mandat!

Chłodzisz się w swoim samochodzie? Uważaj, możesz dostać mandat!

Policja przypomina o ważnym przepisie, jaki obowiązuje kierowców, gdy podróżują podczas potwornych upałów. W najbliższym czasie czeka nas fala gorąca, więc warto dowiedzieć się, jakiego zachowania uniknąć, by nie trafić na niemiłą niespodzianka w postaci mandatu.

Policja ostrzega - korzystanie z klimatyzacji może zostać ukarane mandatem. Choć w najbliższym czasie czekają nas duże upały - w niektórych miejscach można spodziewać się nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu - to lepiej nie ryzykować i nie delektować się przyjemnym, chłodnym nawiewem z samochodowej klimatyzacji w określonych sytuacjach. Może nas to drogo kosztować. 

Policja ostrzega. Będzie mandat, nawet do 300 zł

Korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie jest niedozwolone i grozi za to nawet 300 zł mandatu. Dlaczego? Przyczyną takiego zapisu jest włączony silnik, czyli warunek, bez którego klimatyzacja nie zadziała. Przepisy zabraniają pozostawiania uruchomionego silnika, gdy pojazd stoi nieruchomo powyżej minuty na miejscu postojowym. Gdy będziemy musieli zatem na kogoś czekać, zdecydowanie lepiej ochładzać się wychodząc z pojazdu. 

W artykule 60 Kodeksu drogowego, gdzie znajduje ów zapis, czytamy, iż zabronione jest także oddalanie się od pojazdu, gdy silnik jest włączony oraz używanie auta w sposób, który spowoduje nadmierną emisję spalin do środowiska lub nadmierny hałas. Zakazane jest także pozostawianie samochodu z uruchomionym silnikiem na obszarze zabudowanym. Za wszystkie wyżej wymienione wykroczenia grozi mandat. Najwyżej Kodeks wycenia nadmierną emisję spalin i hałas (300 zł), oddalenie od samochodu z silnikiem na ruchu - 50 zł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie tylko mandat. To może być także niezdrowe

Delektowanie się chłodnym nawiewem z samochodowej klimatyzacji może być zgubne w skutkach nie tylko dla naszego portfela. Strata kilkuset złotych to nic, jeśli w grę wchodzą także problem zdrowotne. Jak przestrzega doktor Adam Maciej Pietrzak w TVN Turbo, niewłaściwe używanie klimatyzacji może mieć zgubny wpływ na nasz organizm.

Ustawianie klimatyzacji na arktyczne chłody jest może przyjemne i daje poczucie ulgi, lecz z pewnością nie tak powinno się z niej korzystać. Prawidłowo należy ustawić temperaturę w samochodzie na niewiele mniejszą, niż na zewnątrz. Różnica powinna wynosić 5-6 stopni Celsjusza. Będzie to o wiele korzystniejsze dla naszego układu odpornościowego, krążenia i oddychania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski muzyk został po raz 11 ojcem! Nie uwierzycie ile lat ma najstarsze dziecko! To przechodzi ludzkie pojęcie
  2. Jak DZIŚ wygląda Krystyna Loska? Gdy ją zobaczycie... ZDĘBIEJECIE!
  3. Rozpędzony motocyklista wjechał w grupę przechodniów. Polsat poinformował o przerażającym wypadku
  4. Julia Wieniawa nie miała litości dla młodszej Roksany Węgiel. Bardzo przykre i ostre słowa nt. jej ubioru i kariery
  5. Takich słów po Maryli Rodowicz nikt się nie spodziewał. Wysłowiła się jak chuligan z bramy?
  6. Rodzina królewska ukrywa straszną prawdę o stanie księcia Filipa? Mąż królowej Elżbiety nie pojawił się na jej urodzinach

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News