policja specjalne posunięcie protesty
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Molecki/East News
Joanna Szwalikowska - 2 Grudnia 2020

Dziennikarze właśnie ujawnili. Policja szykuje specjalne posunięcie na protestach, znamy nieoficjalne ustalenia

Policja rozważa używanie specjalnych sygnałów świetlnych, które będą miały na celu ostrzeganie protestujących osób. Praca nad lepszą komunikacją oraz oznakowaniem ma być efektem ostatnich demonstracji, podczas których doszło do użycia gazu zarówno wobec manifestujących, jak i posłów czy prasy. Nieoficjalne ustalenia przedstawili dziennikarze Radia Zet.

Policja będzie używała specjalnych sygnałów świetlnych, by ostrzegać protestujących - nieoficjalnie donoszą dziennikarze Radia Zet. Działania takie mają na celu poprawę komunikacji oraz oznakowania w czasie manifestacji. W ciągu ostatnich dni podczas Strajków Kobiet w stolicy dochodziło bowiem do zatrważających scen, między innymi do starcia funkcjonariuszy z tzw. Polskimi Babciami.

Klamka zapadła, premier właśnie potwierdził. Ogromna zmiana dla wszystkich Polaków już w styczniuKlamka zapadła, premier właśnie potwierdził. Ogromna zmiana dla wszystkich Polaków już w styczniuCzytaj dalej

Policja użyje specjalnych znaków ostrzegawczych podczas protestów? Trwają prace

W czasie sobotnich demonstracji w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie doszło do oburzającej sytuacji. Posłanka Barbara Nowacka została potraktowana gazem przez jednego z funkcjonariuszy policji, choć wcześniej ukazała swoją legitymację poselską. Na sobotnim proteście pojawił się również Jerzy Owsiak, który publicznie skomentował agresję, z jaką spotkali się protestujący ze strony służb.

Sprawa Barbary Nowackiej wywołało ogrom kontrowersji. Marszałek Elżbieta Witek miała zażądać wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji. Komenda Stołeczna publikowała z kolei w mediach społecznościowych materiały, które miały udowodnić, iż posłanka zachowała się nieodpowiednio.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

-Nagranie wyraźnie pokazuje, że jedna osoba lekceważy komunikaty nadawane przez urządzenia nagłaśniające i wezwania policjantów. To kobieta, która podchodzi do policyjnego szyku i będąc tuż przy funkcjonariuszach, przepycha tarczę i wyciąga rękę przed samą twarz jednego z nich - czytamy w oświadczeniu Policji.

Wydarzenia ostatnich dni spowodowały, że ponownie podniesione zostały dyskusje na temat tego, czy w czasie protestów funkcjonariusze policji zachowują się adekwatnie, czy też nadużywają swoich uprawnień oraz siły. Najnowszy pomysł policji zostaje rozpatrzony właśnie w tym kontekście.

Reporter Radia Zet Michał Dzienyński nieoficjalnie ustalił, że jedną z propozycji policji, w celu uniknięcia takich skandalicznych sytuacji jak w przypadku posłanki Nowackiej, będzie używanie specjalnych sygnałów świetlnych. W zamierzeniu mają one być ostrzeżeniem dla manifestujących przed konkretnymi działaniami ze strony funkcjonariuszy policji.

Oznacza to, że przykładowo sygnalizacja koloru żółtego miałaby być ostrzeżeniem przed użyciem przez policję środków przymusu bezpośredniego. Czerwony kolor natomiast ma oznaczać rozpoczęcie tego typu działań.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Jak wynika z doniesień Radia Zet, służby chciałyby również lepszego oznakowania dziennikarzy oraz posłów. Mieliby oni nosić specjalne kamizelki z wyraźnymi napisami "poseł" lub "prasa", co pomogłoby uniknąć sytuacji takich jak w przypadku posłanki Nowackiej. Sygnały świetlne to pomysł, który wykorzystywany jest w niektórych służbach w zachodniej części Europy.

Radio Zet donosi również, iż w Komendzie Stołecznej Policji nadal trwa kontrola poselska, którą zajęli się posłowie Koalicji Obywatelskiej - Urszula Zielińska, Klaudia Jachira oraz Franciszek Sterczewski. Dotyczy ona działań funkcjonariuszy policji podczas manifestacji, które miały miejsce w trakcie listopadowych protestów w ramach Strajku Kobiet.

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News