Premier rozwiał wątpliwości. Jest oficjalne stanowisko ws. POLEXITU

Premier rozwiał wątpliwości. Jest oficjalne stanowisko ws. POLEXITU Źródło: Fot. YouTube/Telewizja Republika

Polexit to popularna wizja przyszłości, szczególnie wśród środowisk prawicowych. Opowiada się za nią także wielu zwolenników rządu Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie z PAP Mateusz Morawiecki rozwiał wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Polexit od dłuższego czasu stanowi ważną część polskiego dyskursu politycznego. Głosy w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej nasiliły się po zeszłorocznej decyzji większości głosujących mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy opowiedzieli się za wyprowadzeniem Zjednoczonego Królestwa ze wspólnoty. W 2019 roku liczba państw członkowskich zmniejszy się więc do 27, a wyspiarską monarchię czeka wiele wzywań, szczególnie ekonomicznych. Londyn będzie musiał bowiem na nowo szukać partnerów handlowych i politycznych, a Bruksela wcale mu tego nie ułatwia.

Weźmy za przykład, chociażby niedawne porozumienie między UE a Singapurem (jednym z większych partnerów handlowych UK), które zakłada ogromne cięcia i likwidacje ceł oraz ogólny rozwój wzajemnych relacji. Kilka miesięcy wcześniej podobną umowę podpisano z Japonią. Z dobrodziejstw założeń obu umów Wielka Brytania korzystać oczywiście nie będzie mogła.

Polexit jest w ogóle możliwy?

W 2003 niemal 78 proc. głosujących w referendum akcesyjnym opowiedziało się za przystąpieniem Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Frekwencja wyniosła wówczas niemal 60 proc., a Polska z dniem 1 maja 2004 roku weszła w skład Wspólnoty.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Z biegiem lat nastroje Polaków uległy niewielkiej zmianie, lecz głosy przeciwne Unii stały się dużo bardziej słyszalne niż 15 lat temu (gdy jedną z głównych kampanii eurosceptycznych prowadził Roman Giertych). Dzięki wysiłkowi działaczy przeciwnych polskiemu członkostwu w UE, hasło "Polexit" stało się poważną kwestią, a nie jedynie zapowiedzią rewolucji rodem z komentarzy pod filmami zamieszczanymi w serwisie YouTube. Sprawa trafiła oczywiście na szczyty władzy, która musiała w końcu zająć głos w tej sprawie, szczególnie w świetle ostatnich wypowiedzi prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiał Prezes Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki odpowiada na doniesienia o Polexicie

W ostatnich dniach skandal wywołały słowa Andrzeja Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie", które zostały odebrane jako zapowiedź ostrzejszej retoryki Polski wobec UE. Także przeciągający się konflikt w sprawie reformy sądownictwa, nie napawał optymizmem osób pewnych, że powinniśmy nadal integrować się z resztą państw Kontynentu. Ostatecznie ze strony Polskiej Agencji Prasowej odpowiedział Mateusz Morawiecki. Premier uspokoił wszystkich, zaniepokojonych słowami polityków PiS. - Kto mówi o wychodzeniu Polski z UE, ten szkodzi Polsce. Im opozycja bardziej straszy rodaków, tym bardziej pokazuje swoją słabość i brak przekonującej oferty programowej. Nasza przyszłość w Europie jest pewna i dobra - powiedział szef rządu. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Senat zbuntował się przeciwko PiS!
  2. Chcesz dostać 500 plus albo 300 plus? Lepiej się pospiesz!
  3. Polska będzie miała pierwszego prezydenta kobietę? Wszystko na to wskazuje!
  4. RASY PSÓW DLA SENIORA. BRAK SIŁ I STAROŚĆ NIE ELIMINUJĄ POSIADANIA PSA
  5. Fryzury do gorsetowej sukienki. Postaw na prostotę
źródło: Twitter.com/PAP
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News