Mieszkańcy bloków zaoszczędzą wielkie pieniądze. Rząd chce wprowadzić zmiany

Mieszkańcy bloków zaoszczędzą wielkie pieniądze. Rząd chce wprowadzić zmiany Źródło: wikipedia.pl/Góralczyk Jarosław

Polacy zaoszczędzą dużo pieniędzy, a wszystko dzięki nowej ustawie. Rząd planuje nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której na naszym koncie zobaczymy więcej pieniędzy.

Polacy mogą zaoszczędzić bardzo duże kwoty pieniędzy, a wszystko dzięki ustawie, nad którą właśnie pracuje rząd . Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów ma wesprzeć finansowo remonty bloków z wielkiej płyty. Budynki wybudowane w czasach PRL-u powoli zaczną tracić gwarancję, więc to jest dobry moment na poprawienie stanu tych wielkopłytowych konstrukcji.

Nowelizacja ustawy, dzięki której oszczędzimy pieniądze

W 2019 roku opublikowano badania nad stanem wielkiej płyty w Polsce. Według ekspertów Instytutu Techniki Budowlanej nie ma mowy o żadnej katastrofie jeśli chodzi o te budynki. Budynki wymagają modernizacji, ale ogólnie ich konstrukcja żelbetonowa jest w bardzo dobrym stanie. Pieniądze, które chce zapewnić ustawa, mają zamienić budowle w niskoemisyjne bloki produkujące czystą energię. Aby osiągnąć wszystkie założone cele potrzebna jest także termomodernizacja bloków. Ma to zapewnić ich szczelność i lepszy standard techniczny.

- Właściwa izolacja połączona z niewielką powierzchnią ścian zewnętrznych w stosunku do kubatury obiektu sprawia, że są to budynki o dobrych właściwościach sprzyjających oszczędzaniu energii – wytłumaczył prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W ramach tych prac państwo chce pokryć połowę kosztów remontów zewnętrznych ścian. Będzie tak, gdy właściciel zdecyduje o docieplaniu ścian styropianem, wymianie okien i drzwi wejściowych do budynku, a także jeśli wprowadzi połączenia warstw fakturowej i nośnej budynku. Wszystko te działania spowodują również, że wszyscy oszczędzimy pieniądze na rachunkach za nasze mieszkania. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Produkcja czystej energii

Najważniejszym zamysłem ma być wykorzystywanie energii słonecznej Do produkcji czystej energii. Elektrownie mają być wybudowane na dachach tych wysokich budynków, a rząd proponuje dodatkowe premie za wykorzystanie fotowoltaiki. W przeszłości, część bloków już skorzystała z tego typu pomocy i dzięki temu na dachach powstały duże, miejskie elektrownie. Energia wytworzona ze słońca, zostanie wykorzystana do zasilania wind, oświetlania korytarzy i osiedla, maszynowni, czyli wszystkich najważniejszych części budynku. To pozwoli zaoszczędzić duże pieniądze na rachunkach za prąd, które w ostatnich czasach drastycznie wzrosły. 

W Europie jest znanych wiele przypadków tego typu modernizacji, ale jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. W Niemczech na modernizację bloków z wielkiej płyty w latach 1990-2000 wydano około 30 mld euro. Polskim blokom jeszcze daleko do tego typu przemian, a nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów wciąż jest na etapie projektowania. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  2. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  3. Wstrząsająca informacja TVP. Trwa dochodzenie przeciw żonie zabitego Adamowicza
  4. Dumny Andrzej Duda przekazał radosną nowinę dot. córki. Do Pałacu napływają gratulacje z całej Polski
  5. Kwota emerytury abp Głódzia poraża. Oszałamiające pieniądze
  6. W mediach Rydzyka doszło do ataku na produkcję Sekielskiego. Plaga pedofilii w Kościele nazwana wymysłem medialnym

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News