To, czego ze strony mieszkańców Lublina doświadczyła niemiecka młodzież podczas wycieczki szkolnej, zszokowało opinię publiczną. Teraz mieszkający za naszą zachodnią granicą Polacy przepraszają licealistów za zachowanie swoich rodaków.

Młodzież, która przyjechała z Berlina do Polski na wycieczkę w ramach projektu, pogłębiającego ich wiedzę o holokauście, została w skandaliczny sposób potraktowana przez mieszkańców Lublina. Była wyzywana i zaczepiana. Jedna z noszących hidżab dziewczyn został opluta. Policja, do której o pomoc zgłosiła się młodzież – pozostała bierna.

Mieszkający w Berlinie Polacy są oburzeni zachowaniem swoich rodaków. W internecie pojawił się list z przeprosinami. Podpisało się pod nim już 1500 osób. Jego sygnatariusze czują się zawstydzeni.

Z przerażeniem przeczytaliśmy o tym, co wydarzyło się podczas Waszej podróży po Polsce. Jesteśmy zdruzgotani nienawiścią i przemocą, z jaką spotkaliście się w jej trakcie. Jako Polki i Polacy żyjący w Berlinie czujemy się współodpowiedzialni za zachowanie naszych rodaków i chcemy przekazać Wam wyrazy naszej solidarności – możemy przeczytać w liście.

Inicjatorzy akcji planują pokazać list zaatakowanym uczniom i w ten sposób wyrazić solidarność z nimi.

Nasi berlińscy współmieszkańcy jadą do Polski i muszą przeżyć tam rzeczy, których nigdy nie chcielibyśmy przeżyć tu na miejscu, zresztą myślę, że nigdy byśmy tego typu rzeczy tutaj nie przeżyli – mówił jeden z inicjatorów akcji, Marcin Piekoszewski.

źródło: Rzeczpospolita

...

Zobacz również