Polacy będą mieć wyższe pensje? Wystarczy jeden podpis Morawieckiego

Polacy będą mieć wyższe pensje? Wystarczy jeden podpis Morawieckiego

Najwyższa Izba Kontroli podjęła nietypowe kroki. NIK apeluje do rządzących o obniżenie składek pracowniczych. Fundusze Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są stabilne i wystarczą w najgorszym przypadku na dwadzieścia lat. Wystarczy jeden podpis Morawieckiego i Polacy otrzymają wyższe wynagrodzenie!

Z raportów NIK wynika, że Fundusz Pracy wzrósł w ciągu ostatnich czterech lat aż o 56% Wynosi teraz 9 mln. To właśnie z niego pieniądze otrzymują m. in. bezrobotni. Kolejne dane dotyczą Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z którego finansuje się pensje pracowników w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Ten Fundusz to kolejne 5 mld zł. Kontrolerzy NIK twierdzą, że pieniędzy wystarczy na co najmniej 20 lat!

NIK: "Nie ma potrzeby trzymać tylu pieniędzy w funduszach". Polacy dostaną wyższe pensje?

- Zasadne byłoby podjęcie inicjatywy legislacyjnej w celu procentowego obniżenia składki na FP i FGŚP - wnioskują pracownicy NIK z szefem Krzysztofem Kwiatkowskim na czele. Oba fundusze opłacane są ze składek odprowadzanych przed pracodawców. Gdyby zostały obniżone, ich kwota mogłaby zostać wręczona bezpośrednio pracownikom. O ile mogłyby wzrosnąć pensje Polaków? Zależy to oczywiście od wynagrodzenia oraz od tego, jak bardzo zostałyby obniżone składki. W przypadku obniżki o 50 procent, osoba z płacą minimalną mogłaby dodatkowo otrzymać miesięcznie około 27 złotych. Osoby zarabiające średnią krajową dostałyby nadprogramowe 50 złotych, a pracownicy o wypłacie około 10 tys. na rękę cieszyliby się z prawie 200 złotych dodatku. Wystarczy jeden podpis Morawieckiego, jednak nawet to nie będzie tak proste. Premier chciał z Funduszu Pracowniczego opłacić emerytury tym, którzy zdecydowali się na Pracowniczy Plan Kapitałowy. W takim wypadku Polacy nie będą mieli szansy na wyższe pensje.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wybrano następcę Adama Nawałki. To... wujek słynnego piłkarza polskiej reprezentacji!
  2. PiS PRZYSPIESZA atak na Sąd Najwyższy! Złożono NOWY projekt ustawy
  3. Kaczyński brutalnie ośmieszony! Prezes PiS gotuje się z wściekłości
  4. Rasy psów, które nie gubią sierści. Lista i galeria
Następny artykuł