Polacy będą mieć wyższe pensje? Wystarczy jeden podpis Morawieckiego

Polacy będą mieć wyższe pensje? Wystarczy jeden podpis Morawieckiego

Najwyższa Izba Kontroli podjęła nietypowe kroki. NIK apeluje do rządzących o obniżenie składek pracowniczych. Fundusze Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są stabilne i wystarczą w najgorszym przypadku na dwadzieścia lat. Wystarczy jeden podpis Morawieckiego i Polacy otrzymają wyższe wynagrodzenie!

Z raportów NIK wynika, że Fundusz Pracy wzrósł w ciągu ostatnich czterech lat aż o 56% Wynosi teraz 9 mln. To właśnie z niego pieniądze otrzymują m. in. bezrobotni. Kolejne dane dotyczą Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z którego finansuje się pensje pracowników w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Ten Fundusz to kolejne 5 mld zł. Kontrolerzy NIK twierdzą, że pieniędzy wystarczy na co najmniej 20 lat!

NIK: "Nie ma potrzeby trzymać tylu pieniędzy w funduszach". Polacy dostaną wyższe pensje?

- Zasadne byłoby podjęcie inicjatywy legislacyjnej w celu procentowego obniżenia składki na FP i FGŚP - wnioskują pracownicy NIK z szefem Krzysztofem Kwiatkowskim na czele. Oba fundusze opłacane są ze składek odprowadzanych przed pracodawców. Gdyby zostały obniżone, ich kwota mogłaby zostać wręczona bezpośrednio pracownikom. O ile mogłyby wzrosnąć pensje Polaków? Zależy to oczywiście od wynagrodzenia oraz od tego, jak bardzo zostałyby obniżone składki. W przypadku obniżki o 50 procent, osoba z płacą minimalną mogłaby dodatkowo otrzymać miesięcznie około 27 złotych. Osoby zarabiające średnią krajową dostałyby nadprogramowe 50 złotych, a pracownicy o wypłacie około 10 tys. na rękę cieszyliby się z prawie 200 złotych dodatku. Wystarczy jeden podpis Morawieckiego, jednak nawet to nie będzie tak proste. Premier chciał z Funduszu Pracowniczego opłacić emerytury tym, którzy zdecydowali się na Pracowniczy Plan Kapitałowy. W takim wypadku Polacy nie będą mieli szansy na wyższe pensje.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.  1. Wybrano następcę Adama Nawałki. To... wujek słynnego piłkarza polskiej reprezentacji!
  2. PiS PRZYSPIESZA atak na Sąd Najwyższy! Złożono NOWY projekt ustawy
  3. Kaczyński brutalnie ośmieszony! Prezes PiS gotuje się z wściekłości
  4. Rasy psów, które nie gubią sierści. Lista i galeria
Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu