Wszyscy pamiętamy obiecanki Donalda Trumpa, co do zniesienia wiz dla Polaków. Jeszcze przed wyborami zapewniał, że „jeśli wygra, zajmie się sprawą zniesienia wiz dla Polaków w pierwszych tygodniach prezydentury”. Czas już dawno minął, a zniesienia wiz jak nie było, tak nie ma. Można było się tego oczywiście spodziewać.

Niespodziewane było jednak to, że Donald Trump w zasadzie utrudnił Polakom wjazd do USA. Co więcej, na zniesienie wiz dla Polaków wyznaczył sobie dwa pierwsze tygodnie prezydentury, które mijały 3 lutego. Natomiast już 27 stycznia 45. prezydent USA wystąpił przeciw Polsce.

Właśnie tego dnia weszło w życie wzbudzające ogromne kontrowersje rozporządzenia Trumpa w sprawie imigrantów. Szokujące prawo zakazujące wjazdu na teren USA obywatelom sześciu muzułmańskich krajów uderzało także w Polskę. Chociaż nie jesteśmy wymienieni na czarnej liście, otrzymaliśmy bolesny cios rykoszetem. Wszystko przez wciąż obowiązują nas wizy.

Rozporządzenie Trumpa wprowadziło bowiem nowy, krótszy termin na odnowienie wizy, jeśli dana osoba nie spotka się z odpowiednim konsulem. Dotychczas było tak, że jeśli ubiegający się o kolejną wizę interesant nie dostał odmowy, mógł otrzymać ją w ciągu dwóch lat od momentu wygaśnięcia poprzedniej. Teraz czas ten skrócono do roku.

Nasi rodacy przebywający na wizach w Stanach już są wściekli. Podobnie z tymi, którzy dopiero co chcieli wybrać się do USA. Donald Trump utrudnił życie nie tylko muzułmańskim imigrantom, ale i Polakom. Poparcie dla republikańskiego prezydenta wśród Polonii już mocno spadło.

...

Zobacz również