Jak wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej, Polacy pobili rekord w nieczytaniu książek. To najgorszy wynik od 1992 roku gdy rozpoczęto w Polsce badania nad czytelnictwem. 

Według raportu Biblioteki Narodowej aż 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Z kolei 57% badanych zadeklarowało, że czytało książki jedynie z obowiązku tj. w szkole. Blisko jedna czwarta Polaków nie przeczytała ani jednej książki w całym swoim życiu. Coraz rzadziej korzystamy również z Bibliotek Publicznych. Co gorsza, prawie 2,5 miliona Polaków uważa, że czytanie książek to strata czasu.

Jak podaje Biblioteka Narodowa niezależnie od wykształcenia najwięcej czytają kobiety, a najmniej mężczyźni i ludzie młodzi. Najpopularniejsze są z kolei powieści tj. romanse, sensacje i fantastyka, w przypadku autorów najpopularniejszym okazuje się Henryk Sienkiewicz.

Taki wynik stawia nas w bardzo złym świetle. W Czechach 80% społeczeństwa deklaruje, że czyta przynajmniej jedną książę rocznie, w przypadku większości krajów UE czyta średnio 50% obywateli. Wszędzie jednak zauważalny jest spadek czytelnictwa.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: gazeta

...

Zobacz również