Nasz naród deklaruje przywiązanie do historii. Szkoda tylko że większość z tychże „historyków” nie wyciągnęła wniosków z lekcji, które nauczycielka życia nam dała. Tym bardziej, że na naukę było już 75 lat.

Wtedy bowiem zostaliśmy najechani przez Niemcy. Za kilkanaście dni minie 75 lat od drugiego ataku, który przypieczętował nasz upadek – inwazja bolszewickiej dziczy, która postanowiła „wyzwolić” Polaków od „rządów panów” i wprowadzić komunizm tam, gdzie nikt rozsądny sobie tego nie życzył. Warto dodać, że w tejże grupie myślących racjonalnie osób nic się u nas pod tym kątem nie zmieniło.

Problemem jest kwestia polegania na sojusznikach. Wiele lat temu zostaliśmy najzwyczajniej w świecie wystawieni przez Zachód. Nie był to zresztą jedyny raz – podobnie było później w Teheranie, przy okazji Powstania Warszawskiego zostało to dobitnie ukazane. Bowiem Polacy stanęli ponownie do nierównej walki pozbawieni wiedzy, że zostali już sprzedani sowietom. Czemu? By Roosevelt mógł wygrać wybory w USA dzięki głosom żyjących tam Polaków. Prawdopodobnie mając pełną wiedzę o postanowieniach z konferencji tzw. wielkiej trójki rozkazy władz II RP byłyby inne.

Zachód sprzedawał Polaków także i pod koniec wojny. Oddział porucznika Tadeusza Kuncewicza „Podkowy” walczył z Niemcami. Miał na koncie zdjęcie m. in. majora SS. Bohaterscy partyzanci w końcu zdecydowali się na ucieczkę w obliczu nadchodzącej dziczy Armii Czerwonej. Przebywszy ponad 1000 kilometrów Polacy uciekli na zachód do strefy w Niemczech, którą kontrolowali Amerykanie. Ci oddali bohaterów na pastwę czerwonych barbarzyńców.

Zachód kieruje się swoimi interesami. Każde państwo – mniej lub bardziej udolnie – dba o siebie. Tymczasem Polska wierzy w jakieś mityczne „sojusze” czy nie poparte rozumem, a jedynie romantycznymi bredniami „interesy” (gdzie głównym „interesem” jest jakaś szatańska Rosja, wobec której świat toczy ciągłą krucjatę. Tak przynajmniej wynika z tejże wizji.) Nadal część społeczeństwa – podobnie jak jeden z ministrów – chce „robić laskę” Amerykanom. Wielu zaś zapatrzonych jest w państwa zachodniej Europy jak w jakiś naród wybrany. Inni szukają „gwarancji bezpieczeństwa” w Rosji, rzucając tępe hasło „jesteśmy Słowianami”.

Tylko czemu nie stworzyć sojuszu państw środkowej Europy? Interesy byłyby te same ad hoc – uniezależnienie się gospodarcze od Zachodu i od Rosji oraz wsparcie militarne, głównie przeciw tej drugiej. Niestety Polacy nadal wierzą w swoje romantyczne koncepcje. Dopóki nie przerzucą się na pragmatyzm w tej kwestii, tak długo Polska będzie robić za prostytutkę w rękach USA, Niemiec i Rosji.

Zobacz również