Polacy nie dostaną 500 plus? Będzie masowy protest w MOPS-ach

Polacy nie dostaną 500 plus? Będzie masowy protest w MOPS-ach

500 plus jest najważniejszym programem zapomogi socjalnej, prowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Co roku na poczet jego funkcjonowania przeznaczane jest dziesiątki miliardów złotych. Beneficjentów państwowej pomocy może niedługo czekać przerwa w otrzymywaniu pieniędzy.

500 plus tylko w tym roku kosztować będzie 24,5 miliarda złotych. W przypadku przybywania dzieci, jego cena jedynie wzrośnie. Program jest do tej pory chyba największym sukcesem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Władze zyskały dzięki niemu sporo poparcia i wyborców. Spełnienie tej obietnicy wyborczej było dla ekipy Jarosława Kaczyńskiego, który jest oficjalnie pomysłodawcą zasiłku, strzałem w "dziesiątkę". W najbliższym czasie może jednak dojść do poważnych obstrukcji w funkcjonowaniu programu. Chodzi mianowicie o pracowników MOPS-ów, którzy planują strajk.

Zapowiada się wielki prostest

Niezadowoleni z warunków swojej pracy i wynagrodzeń, które za nią otrzymują pracownicy socjalni, zdecydowali się na zawiązanie ogólnokrajowego komitetu strajkowego. Ich zdaniem pieniądze, które otrzymują, są nieadekwatne do ich kompetencji. Założony przez nich Ogólnopolski Komitet Strajkowy powstał dzięki połączeniu sił Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny, Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych z Łodzi oraz komisji zakładowej ZSZZ „Solidarność” z Sopotu. Do protestu dołączą również asystenci rodzin, którzy wykonują pracę niemal taką samą, co pracownicy instytucji socjalnych, otrzymują dużo mniejsze wynagrodzenie oraz mają mniejsze uprawnienia. - Asystenci zarabiają średnio 1,6 tys. złotych na rękę. Efektem jest duża rotacja kadr i problemy wielu ośrodków ze znalezieniem chętnych do pracy - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Agnieszka Macyk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny. Napięcia na linii pracownicy instytucji socjalnych-rząd narastają już od dłuższego czasu. Odpowiedzialne ministerstwa jedynie odkładały sprawę na później. Teraz sprawa ta przyjdzie pod ich miejsca pracy - na ulice stolicy.

Będą opóźnienia w 500 plus?

W związku z zapowiadanym strajkiem pracowników m.in. MOPS-ów pojawiła się kwestia tego, kto będzie wydawał świadczenie i przyjmował związane z jego przyznawaniem wnioski. Jak na razie przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego nie wypowiadali się na ten temat. Istnieje jednak obawa, że konkretne oddziały będą musiały zostać zamknięte.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Polskie miasta pod wodą. To dopiero początek, Xenia szaleje w naszym kraju
  2. Była największą gwiazdą Daleko od Szosy. Nie uwierzysz, co robi dziś
  3. PiS traci większość w Sejmie. Sensacyjne badanie
źródło: se.pl
Następny artykuł