Amerykańska sondażownia Pew Research Center zbadała nastroje 40 narodów na całym świecie w odniesieniu do aktualnej polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Polacy w zestawieniu zajęli pierwsze miejsce jeśli chodzi o niechęć do kraju rządzonego przez Władimira Putina.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmują Polacy, których 80% podziela negatywne nastroje w stosunku do Rosji (daje nam to 26% wzrost przez nieco ponad 1,5 roku). Jeszcze więcej Polaków negatywnie odnosi się do rosyjskiego przywódcy, Władimira Putina – 87% z nas ocenia go negatywnie. Jedynie 15% Polaków ma w stosunku do Rosji stosunek neutralny bądź pozytywny.

Polscy komentatorzy tłumaczą tak wysokie negatywne nastroje w stosunku do Rosji doświadczeniami z przeszłości. W pamięci Polaków wciąż są żywe represje i zbrodnie popełniane przez ZSRS tj. wywózki na Sybir, Katyń czy kilkadziesiąt lat okupacji sowieckiej.

Niechętni Rosji są przede wszystkim Europejczycy, których aż 70% ma negatywny stosunek do państwa rządzonego przez Władimira Putina.

Drugim (po Polsce) najbardziej niechętnym Rosji narodem są Ukraińcy, których 72% negatywnie ocenia swojego wschodniego sąsiada, potem są Niemcy i Francja (70%).

Jeśli chodzi o narody nieeuropejskie to sporą ze niechęcią do Rosji i Władimira Putina odnoszą się Amerykanie, Japończycy czy Jordańczycy.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

...

Zobacz również