Tzw. dieta pudełkowa jest coraz bardziej popularna w Polsce. Kolejni fani bycia fit powierzają odpowiedzialność za żywienie siebie firmom, które codziennie dostarczają im żywność na cały dzień w pudełkach. Jak ostrzega Sanepid, takie rozwiązanie nie jest tanie, a już na pewno nie jest zdrowe.

Dieta pudełkowa to najnowszy trend wśród młodych i zdrowych. Za około 1000 zł miesięcznie odpowiednie firmy, które zajmują się produkcją dietetycznych potraw, godzą się na dostarczanie klientom co rano odpowiednich porcji jedzenia na cały dzień. Klienci są przekonani, że odżywiają się na poziomie, a ich dietą zajmują się profesjonaliści.

Sanpeid postanowił wziąć pod lupę 40 firm trudniących się dostarczaniem codziennie pudełek ze zdrową żywnością. Jak się okazało, warunki, w których dania są przygotowywane, szokują. To, że pracownicy nie korzystają z odzieży ochronnej przy układaniu dań, to pikuś. Firmy nie są chronione przed szkodnikami, szczurami czy karaluchami, wszechobecny jest brud, a osadzające się wszędzie opary sprawiają, że kleją się blaty stołów i podłoga. Żeby tego było mało, Sanepid wykrył, że standardem jest oszczędzanie na produktach – producenci fit pudełek nie krępują się i wkładają do nich przeterminowaną żywność.

Na przedsiębiorstwa, które przekraczały normy sanitarne, nałożono kary. Niestety, niewysokie. Nie ujawniono też nazw tych firm. Inspekcja Sanepidu wykazała jednak, że do diety pudełkowej należy podchodzić z dużą podejrzliwością, gdyż przedsiębiorcy zajmujący się dostarczaniem pudełek wcale nie krępują się z oszukiwaniem klientów.

...

Zobacz również