Polacy mają dość. Na ulice może wyjść KILKASET tysięcy ludzi!

Polacy mają dość. Na ulice może wyjść KILKASET tysięcy ludzi! Źródło: Fot. wikimedia.org

Już w najbliższy piątek, czyli 24 listopada, przez Warszawę przetoczy się wielki protest kontestujący rządy Prawa i Sprawiedliwości. Protestujący przejdą ulicami Warszawy, a ich głównym celem będzie Pałac Prezydencki, gdzie przeciwnicy reformy sądownictwa będą manifestować swoje niezadowolenie. 

Organizatorami protestu będzie Akcja Demokracja, która stoi za wydarzeniami z lipca tego roku/ Wtedy przez Polskę przelała się fala demonstracji, w których brało udział kilkaset tysięcy osób. Teraz organizatorzy liczą na podobną frekwencję. ZOBACZ TAKŻE: Największy protest w historii! Ponad 1,5 mln osób wyszło na ulice (VIDEO + ZDJĘCIA)

Natychmiastowa reakcja

Jak tłumaczą organizatorzy akcji, protest jest odpowiedzią na działania Sejmu, który na bieżącym posiedzeniu rozpoczął prace nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). - Chciałbym ogłosić, że w piątek o 19:00 startujemy z ogólnopolską mobilizacją, wychodzimy pod Pałac Prezydencki, domagać się od prezydenta zatrzymania tych zmian, wycofania tych ustaw, a także rozpisania szerokich konsultacji z obywatelami - zapowiedział Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracja. Pod inicjatywą podpisało się aż 28 instytucji i organizacji pozarządowych (m.in. Amnesty International Polska, Fundacja Batorego, Fundacja Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja „Panoptykon”, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP czy „Strajk Kobiet”).

Zjednoczeni, bez sztandarów

Organizatorzy protestu apelują również, aby uczestnicy przybyli bez sztandarów oraz emblematów partyjnych. Dzięki temu biorący udział w proteście okażą jedność, a także zamanifestują, że nie chodzi tylko o sprzeciw wobec PiS, lecz przede wszystkim o obronę praworządności i trójpodziału władzy. Oprócz stolicy, protestować ma także Poznań. Pomysłodawcy protestu zachęcają także uchy obywatelskie i mieszkańców miast z całej Polski, by ci gromadzili się pod gmachami sądów rejonowych. - Wychodzimy pod hasłem 3xW – wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska. Bo bez wolnych sądów i wolnych wyborów wolnej Polski nie będzie - tłumaczył Bogumił Kolmasiak.

Protest odpowiedzią na "oszustwo"

Jak stwierdził prof. Marcin Matczak z WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, Polacy zostali oszukani przez rząd, a zaproponowane po prezydenckim wecie zmiany w ustawach są "równie niekonstytucyjne", co pierwotne projekty PiS. – Sytuacja jest absolutnie krytyczna. Po wejściu w życie tych ustaw ten rząd będzie mógł rządzić wiecznie. (…) Zmieni ordynację wyborczą, w taki sposób, w jaki będzie chciał, zamiast sędziów wykonanie tej ordynacji wyborczej będą nadzorować polityczni komisarze, Trybunał Konstytucyjny nie stwierdzi jej niekonstytucyjności, a Sąd Najwyższy nie stwierdzi nielegalności tych wyborów - przekonywał prof. Matczak. ZOBACZ TAKŻE: Reforma sądownictwa wchodzi w życie. Ziobro odwołuje sędziów Źródło: newsweek.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News