Polacy byli zaskoczeni
Wikimedia Commons Darekm135 Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Monika Majko - 31 Października 2020

Kluczowe decyzje w ciągu chwili zapadły w kilku dużych miastach. Mieszkańcy nie mogą uwierzyć

Polacy z niecierpliwością czekali na rządowe decyzje, jednak władza milczała do ostatniej chwili. W ciągu kilku chwil zapadły kluczowe decyzje, wiele miast zaskoczyło swoich mieszkańców.

Polacy zaniemówili z wrażenia słuchając wczorajszego ogłoszenia premiera Mateusza Morawieckiego. Decyzja o zamknięciu cmentarzy zapadła w ostatniej chwili, wielu sprzedawców kwiatów i zniczy nie kryła rozgoryczenia. Z pomocą ruszyły im lokalne władze, w ciągu kilku chwil zapadły kluczowe decyzje. Mieszkańcy są w szoku, takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał

Polacy byli zaskoczeni wczorajszym ogłoszeniem premiera Morawieckiego

W czasie wczorajszej konferencji prasowej szef polskiego rządu przekazał mieszkańcom kraju najnowsze ustalenia w sprawie tegorocznych obchodów Wszystkich Świętych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze zostaną czasowo zamknięte w okresie od 31 października do 2 listopada br., by zapobiec gromadzenia się tłumów, co sprzyja wzmożonej ekspansji koronawirusa w społeczeństwie.

Ogłoszenie rządu uderzyło w przedsiębiorców, którzy handlują kwiatami i zniczami przy cmentarzach. Okres Wszystkich Świętych to dla nich najbardziej dochodowy czas w roku. Wielu handlowców było rozgoryczonych tak nagłą decyzją władzy.

- To jest nie do pomyślenia. Taką decyzję można było podjąć trzy dni wcześniej. Ludzie by nie kupili tutaj towaru, gdyby to wiedzieli, ale pan premier z całym swoim rządem pragmatycznie, systematycznie działał w kierunku podejmowania złych decyzji i wprowadzania w błąd. Myśmy wyłożyli ciężkie pieniądze, czekamy na klienta, a pan premier wreszcie wydusił z siebie decyzję, że my mamy to wyrzucić na kompost - stwierdził inny sprzedawca ze stolicy Małopolski.

Decyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuDecyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuCzytaj dalej

Niespodziewanie z pomocą przedsiębiorcom ruszyły lokalne samorządy. Prezydent Janusz Kubicki i Urząd Miasta Zielona Góra zainicjował akcję, w ramach której miasto odkupi nadwyżki kwiatów od handlowców, a sadzonki zostaną wykorzystane do ozdoby terenów miejskich.

- Szanowni Państwo, decyzja o zamknięciu cmentarzy była dla nas wszystkich zaskoczeniem. 1 listopada nie odwiedzimy grobów naszych bliskich. Decyzja ta ma znaczny wpływ także na naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy sprzedają w tym okresie znicze i kwiaty. Dlatego #kolorowaZG rusza z pomocą! Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Zielona Góra Zakład Gospodarki Komunalnej odkupi od zielonogórskich handlowców – w cenach hurtowych – chryzantemy w doniczkach, których nie udało im się sprzedać. Trafią one na nasze ronda, skwery oraz do naszych parków. Jesienią Zielona Góra będzie znowu kolorowa - przekazał urząd miasta w Zielonej Górze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Lokalne władze zaproponowały pomoc dla sprzedawców kwiatów i zniczy

W ciągu kilku godzin do akcji pomocy przedsiębiorcom zajmującym się handlem na cmentarzach dołączyły kolejne miasta w Polsce, wśród nich znalazły się m.in. Kołobrzeg, Chełm, Świdnik. Niektóre z nich, zapowiedziały odkupienie od handlowców również nadwyżki zniczy.

- Solidarność z producentami i sprzedawcami chryzantem oraz zniczy wymaga odważnych i zdecydowanych działań. Podjąłem decyzję o zakupie przez samorząd miasta Stalowej Woli chryzantem od hodowców kwiatów i sprzedawców mających miejsca handlowe, przyznane przez miasto, przy cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli. Kwiaty te zostaną nasadzone przez MZK na terenie miasta tworząc piękną Stalową Wolę w jesiennej szacie. Jednocześnie zostaną zakupione w dużej ilości przez miasto znicze od handlujących. Zakupione przez miasto znicze zostaną przekazane do organizacji patriotycznych w celu upamiętnienia grobów naszych Bohaterów w Polsce i za granicą naszej Ojczyzny. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności tej decyzji, która może być nie tylko krytykowana, ale również uznana za nie do końca zgodną z procedurami. Nie mam jednak żadnych wątpliwości co do jej słuszności - przekazał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Dzisiaj grzeje:

1. Za wejście na cmentarz grożą horrendalne kary. Wiele osób nie ma pojęcia, posypią się mandaty

2. Zatrważające informacje dla Polek i Polaków. Prawdopodobnie stanie się już 26.11, nie mamy wiele czasu

3. Ksiądz znalazł sposób, jak obejść nakaz zamkniętych cmentarzy. Wywiesił na bramie zadziwiający napis

Z kolei władze Katowic, które również zapowiedziały pomoc handlowcom, jednocześnie zaapelowały do mieszkańców, by nie ograniczali w tym roku zakupów ozdób na groby. Cmentarze zostaną ponownie otwarte już 3 listopada, wtedy też będzie można odwiedzić groby bliskich, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa.

- Jednocześnie apeluję do mieszkańców Katowic, by jak co roku kupowali znicze i kwiaty - bo odwiedzać groby naszych bliskich możemy w każdym późniejszym terminie, przy trzymaniu się rygorów sanitarnych - zaapelował prezydent Katowic Marcin Krupa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nie będzie "Piątki dla zwierząt"? Wiceminister wszystko potwierdził
  3. Gdy wyszło na jaw, kto jest rodziną Jakuba Błaszczykowskiego, spadliśmy z krzeseł. Chodzi o polską legendę sportu
  4. Policja pokazała, co znalazła przy zatrzymanych na wczorajszym strajku. Można było stracić życie
  5. Krzysztof Jackowski bije na alarm, zacznie się już w poniedziałek. Porażająca wizja dla Polaków
  6. Agnieszka Woźniak-Starak w żałobie, zalała się łzami. Opublikowała poruszający wpis: "Dziękuję, że byłeś przy mnie"
  7. Grupa Anonymous nagłaśnia Strajk Kobiet. "Warszawa pisze historię"
  8. Większość je racuchy z jabłkami, tymczasem śliwki podkręcają ich smak do maksimum. Dodaj 1 łyżeczkę złocistej przyprawy i zachwyć się smakiem
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: TVN 24/RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News