Polacy kontrolowani
istockphoto.com LightFieldStudios
Irmina Jach - 29 Listopada 2020

Mogą zapukać do drzwi w każdej chwili, zostały tylko 2 dni. Trzeba podać informacje o majątku, grozi kara

Polacy, którzy zajmują się działalnością rolniczą, są zobowiązani do ujawnienia swoich majątków i dochodów. 30 listopada kończy się Powszechny Spis Rolny. Osobom, które nie przekażą wymaganych informacji, grozi surowa kara. Wiemy, co zrobić, by się przed nią uchronić.

Polacy trudniący się działalnością rolniczą muszą dotrzymać ważnego terminu. Pozostały zaledwie dwa dni na udzielenie odpowiedzi w ramach Powszechnego Spisu Rolnego.

Sejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneSejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneCzytaj dalej

Polacy mają powody do niepokoju, kontrolerzy zapukają do drzwi

Tegoroczny Powszechny Spis Rolny trwa od 1 września do 30 listopada. Celem działania jest dokładne scharakteryzowanie polskiego rolnictwa. Służy rządzącym - zarówno lokalnym, jak i centralnym - do podejmowania decyzji strategicznych dotyczących tego sektora gospodarki.

Spis jest obowiązkowy dla mieszkańców wszystkich państw Unii Europejskiej za sprawą rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. W państwach członkowskich ONZ badania tego typu realizowane są co dekadę i obejmują wszystkie gospodarstwa. Ostatnie badanie odbyło się w Polsce w 2010 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Trwające kontrole prowadzone są w gospodarstwach indywidualnych, należących do osób prawnych oraz do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Wszystkie podmioty zobowiązane są do udzielenia szczegółowych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym.

Urzędnicy, którzy tworzą rejestr, zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Niedotrzymanie jej grozi poważnymi sankcjami finansowymi. Polacy nie muszą więc obawiać się o swoją prywatność i bezpieczeństwo.

Powszechny Spis Rolny obejmuje wszystkie osoby, które prowadziły działalność rolniczą 1 czerwca 2020 roku. Co ważne, odpowiedzi udzielają nie właściciele, a użytkownicy terenów gospodarskich. Oznacza to, że jeżeli właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie, to dzierżawca jest zobowiązany do rozmowy z rachmistrzem.

Formularz spisowy podzielony jest na jedenaście działów, obejmuje: użytkowanie gruntów, powierzchnię zasiewów, zwierzęta gospodarskie, sposób utrzymania bydła, świń i kur niosek, nawożenie, ochronę roślin, budynki gospodarskie, ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, działalność gospodarczą, strukturę dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego, aktywność ekonomiczną oraz chów i hodowlę ryb.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Od 5 grudnia ogromna zmiana dla milionów dorosłych Polaków. Mamy potwierdzenie, wszystko jest już jasne
 3. Widzieliśmy go w ”Ranczo”, ”Miodowych latach”, ”M jak miłość” i wielu innych. Aktor nie żyje, wczoraj odbył się jego pogrzeb
 4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w niedzielę. Polacy muszą się przygotować

Rolnicy są zobowiązani do podania: danych osobowych, danych dotyczących udziału działalności rolniczej w dochodach gospodarstwa, informacji o działalności pozarolniczej, dochodach z rent, emerytur oraz innych świadczeń, dochodach z pracy najemnej czy sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w danym gospodarstwie.

Pozostały zaledwie dwa dni na dokonanie formalności. Brak udziału w spisie może skutkować karą grzywny o wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Podczas porodu przeżyła prawdziwą traumę. Zachowanie położnej nie mieści się w głowie
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Rodzinna tragedia na zachodzie Polski. Nie żyje małżeństwo, porażające, kogo zatrzymała policja
 4. Tragedia w szpitalu w polskiej miejscowości. Na miejscu jest policja i prokuratura, nic nie dało się zrobić
 5. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych
 6. Genialne, proste i zaskakujące tricki na idealne przygotowanie kapusty do gołąbków. Koniec z porwanymi i twardymi liśćmi, wystarczy odrobina sprytu
 7. Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" mają powody do radości. Fani fantastycznie odpowiedzieli na apel

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wprost/Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News