Polacy popełniają poważny błąd
Pixabay Kasjan Farbisz
Joanna Szwalikowska - 29 Września 2020

Wielu Polaków popełnia ogromny błąd. Konsekwencje mogą być poważne, chodzi o jedzenie

Polacy masowo popełniają ogromny błąd, który niesie za sobą fatalne konsekwencje. Wiele osób powinno zrozumieć istotę różnic, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało znacząca. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Finalny skutek jest opłakany.

Polacy masowo popełniają błąd, który prowadzi do kolosalnego marnowania żywności. Różnica pomiędzy dwoma określeniami wydaje się być mało istotna, tymczasem to właśnie w niej kryje się cały "haczyk". Zrozumienie jej może zupełnie zmienić nasze życie i ustrzec przed opłakanymi konsekwencjami.

aktor nie żyjeNie żyje wybitny polski aktor. Polacy pogrążeni w żałobieCzytaj dalej

Polacy masowo popełniają błąd, który przyczynia się do marnowania żywności na kolosalną skalę

Określenie "należy spożyć do" jest bardzo istotne i powinniśmy go przestrzegać, tymczasem "najlepiej spożyć do" wymaga już oceny przy pomocy zmysłów, jak węch, smak oraz wzrok. w ten sposób możemy się przekonać, czy produkt wciąż może zostać spożyty. Zrozumienie tych dwóch różnic to klucz do tego, byśmy przestali marnować żywność na potęgę.

Według raportu WRAP, daty ważności przyczyniają się do nawet 10 procent z 88 milionów ton żywności, która została zmarnowana w łańcuchu wartości w Europie.

Określenie "należy spożyć do" to termin przydatności do spożycia. Oznacza, że jedzenie takich produktów jest bezpieczne tylko do dnia, który został podany na ich opakowaniach. Spożycie ich po tej dacie może wiązać się z poważnym narażeniem zdrowia. Takie oznaczenie najczęściej możemy spotkać na produktach schłodzonych, świeżych czy takich, które łatwo się psują. W wypadku takich produktów zawsze powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znalazły się na opakowaniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Policja poszukuje przestępcówPilny apel policji. Oto wizerunki najbardziej niebezpiecznych przestępców, widzieliście ich?Czytaj dalej

Z kolei "najlepiej spożyć do" lub "najlepiej spożyć przed końcem" to data minimalnej trwałości, co oznacza, że do tej daty produkt jest jakości optymalnej. Po upłynięciu tego terminu może wciąż nadawać się do spożycia, jednak smak lub konsystencja zostaną częściowo utracone. Data, która znajduje się na opakowaniu to tylko szacunkowa ocena producenta, do kiedy produkt będzie najlepszej jakości. Takie oznaczenie najczęściej możemy zauważyć na produktach mrożonych, suszonych, suchych, konserwowanych oraz w puszkach.

Data minimalnej trwałości będzie istotna tylko w przypadku, kiedy produkt będzie odpowiednio przechowywany, dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu oraz kierować się swoimi zmysłami w przypadku oceny, czy produkt nadal nadaje się do spożycia.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Nie żyje uwielbiana przez Polaków aktorka. Rodzina przekazała tragiczne wieści

2. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje Joanna. Cały kraj płacze „Jeszcze niedawno rozmawialiśmy Joasiu…”

3. Porażające informacje obiegły Polskę. Nie żyje Józef Górka, wielka strata

Oznaczenie "display until" lub "sell by" nie są datami wymaganymi przez prawo. Nie istnieją większe przesłanki ku temu, by zwracać na nie uwagę. Są datą, która jest stosowana przez sprzedawców detalicznych przy rotacji zapasów. Te daty nie maja nic wspólnego z datą ważności produktów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Sikorski nie zapłaci ani grosza, powołał się na "klauzulę sumienia". Oberwało się TVP, Kurski nie będzie zadowolony
  2. Ekstraklasa wydała pilny komunikat ws. odwołania następnej kolejki. W lidze jest wielu zakażonych
  3. Michał Wiśniewski pogrążył się w żałobie. Odeszła osoba najbliższa jego sercu
  4. Dramatyczne sceny w szkole, na miejscu karetki i policja. 16-latka rzuciła się z nożami na koleżanki, są ranni
  5. Ostrzegają przed jednorazowymi maseczkami. Zatrważające, co odkryli
  6. Rewolucyjny przepis na placki ziemniaczane. Bajecznie proste i nieziemsko pyszne

Mężczyzna znalazł dziwne jajkoZnalazł na podwórku bardzo dziwne jajko. Kilka sekund później pękło, rzucił się do ucieczkiCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News